Porozumienie ws. KPO. KE potwierdza: Finalizujemy pracę z Polską, kluczem niezawisłość sądownictwa

Rzeczniczka Komisji Europejskiej poinformowała, że Bruksela kończy wszystkie procedury związane z polskim Krajowym Planem Odbudowy. "Finalizujemy naszą pracę z Polską nad kamieniami milowymi" - podkreśliła.
Zobacz wideo Czarzasty: Lewica, głosując za KPO wiedziała, że te pieniądze nie spłyną, jeśli będzie łamane prawo

W piątek rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował, że jest porozumienie ws. "treści kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy". - To jest bardzo dobra wiadomość. To jest wiadomość, która oznacza, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy - powiedział. Akceptacja KPO jest niezbędna do wypłacenia Polsce 36 mld euro z Funduszu Odbudowy. 

Również minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował o końcu rozmów ws. KPO. - Zamknęliśmy negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, czyli doszliśmy do porozumienia we wszystkich kwestiach, które były przedmiotem dyskusji z KE - podkreślił.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze z KPO popłyną do Polski? Rzecznik rządu: Doszliśmy do porozumieniaPieniądze z KPO popłyną do Polski? Rzecznik rządu: Doszliśmy do porozumienia

KE: Finalizujemy naszą pracę z Polską nad kamieniami milowymi

Chwilę później rzeczniczka Komisji Europejskiej podkreśliła, że w ciągu ostatnich miesięcy KE ściśle współpracowała z Polską nad planem odbudowy. Jak dodała, plan ten ma przyczynić się do skutecznego sprostowania "wyzwaniom określonym w zaleceniach dla poszczególnych krajów". "W przypadku Polski jest to niezawisłość sądownictwa" - napisała Nuyts Veerle.

Rzeczniczka KE przypomniała, że z tego powodu Izba Dyscyplinarna musi zostać zlikwidowana, a bezprawnie zawieszeni sędziowie mają zostać przywróceni do orzekania. "Finalizujemy naszą pracę z Polską nad kamieniami milowymi" - dodała.

11.04.2022, Warszawa, Antoni Macierewicz prezentuje raport komisji smoleńskiejMacierewicz oskarża tych, którzy ignorują jego raport. A milczą prezydent, rząd i Sejm

"Do czerwca mogą być zakończone procedury dot. KPO"

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział w piątek, że spodziewa się szybkiego zakończenia procedur dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić do przyszłego miesiąca. - Zwyczajowo ta procedura trwa kilka tygodni. Na początku czerwca spodziewamy się zakończenia tej procedury, formalnego notyfikowania polskiemu rządowi oraz podpisania stosownej umowy - stwierdził Andrzej Sadoś.

Pierwsza transza pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy mogłaby zostać wypłacona latem. Wypłaty dla każdego kraju są warunkowe. Komisja Europejska sprawdza, czy wszystkie zobowiązania są wypełnione. W przypadku Polski chodzi między innymi o przyjęcie przepisów likwidujących Izbę Dyscyplinarną.

Po akceptacji przez Komisję Europejską KPO musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej, czyli ministrowie finansów 27 państw.

Katarzyna Augustynek znana jako Babcia KasiaNagroda m. st. Warszawy. KO jednak nie nominuje Babci Kasi

Więcej o: