Adam Glapiński szefem NBP na kolejną kadencję. Jak głosowali posłowie?

W czwartek Sejm opowiedział się za tym, by Adam Glapiński był szefem Narodowego Banku Polskiego na kolejną kadencję. Za głosowało 234 posłów, a przeciw było 223 polityków. Jak głosowały ugrupowania?

Adam Glapiński będzie szefem NBP przez następne sześć lat. Zdecydowały o tym głosy 234 posłów, którzy zagłosowali "za". Do wyboru Glapińskiego na kolejną kadencję potrzebna była większość bezwzględna - 229 głosów. 

Zobacz wideo Dlaczego Adam Glapiński nie powinien być dalej prezesem NBP? pytamy Włodzimierza Czarzastego

Adam Glapiński szefem NBP na kolejną kadencję. Jak głosowali politycy?

Kandydaturę Adama Glapińskiego poparło 234 posłów. Byli to wszyscy politycy klubu Prawa i Sprawiedliwości, które dysponuje 228 głosami. Za szefem NBP opowiedziało się także kilku polityków koła Kukiz'15. Byli to Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Czwarty członek tego klubu, Stanisław Tyszka, nie głosował. Poza tym Zjednoczoną Prawicę i Glapińskiego wsparł też Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych, którzy głosują tak, jak PiS także w innych głosowaniach - Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam GlapińskiAdam Glapiński prezesem NBP na następną kadencję. Kolejne 6 lat z jastrzębiem

Przeciwko Adamowi Glapińskiemu zagłosowali wszyscy politycy z klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Koalicji Polskiej-PSL, a także członkowie kół poselskich Polska 2050 i PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej, którą tworzy trzech polityków - Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn. Identycznie zagłosowało koło Porozumienia, jednak jedna z polityczek formacji - Iwona Machałek, nie wzięła udziału w głosowaniu.

Adama Glapińskiego na fotelu szefa NBP na kolejną kadencję nie widzieli także Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy (Agnieszka Ścigaj nie brała udziału w głosowaniu) oraz poseł niezrzeszony Ryszard Galla, który reprezentuje mniejszość niemiecką.

Adam GlapińskiGrozi nam deflacja, a stopy nie wzrosną? Dawne wypowiedzi Glapińskiego