Sejm. Nagłe głosowanie nad składem KRS. Komentujący: Fotel Prezesa NBP przehandlowany za stołki

Sejm wybrał 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Listę kandydatów, wskazanych przez klub PiS i Prezydium Sejmu, poparło 233 posłów. 224 było przeciw.

Pod koniec kwietnia sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła listę 15 kandydatów zgłoszonych przez klub PiS (siedem kandydatur) i Prezydium Sejmu (osiem kandydatur) do KRS. Kandydowała większość obecnego składu Rady - na liście znalazło się 11 spośród 15 sędziów-członków Rady. Głosowanie nad składem rady pojawiło się w bloku głosowań sejmowych 12 maja około godz. 16.

Więcej aktualnych informacji politycznych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS

Sejm. Wybrano 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Opozycja o "wrzutce"

W debacie opozycja krytykowała głosowanie nad kandydaturami, argumentując, że jest to "wrzutka", mająca przejść w cieniu głosowania nad wyborem szefa NBP. Posłowie opozycji podkreślali też, że ich zdaniem, obecny skład Rady, którego sędziowską część wybierają posłowie, jest niekonstytucyjny.

- Każdy, kto dzisiaj podniesie rękę za tymi kandydatami do neo-KRS, podniesie rękę w akcie bezprawia za ugruntowaniem wymiaru sprawiedliwości jako hejterskiej grupy, jako politycznych oficerów Ziobry i Kaczyńskiego - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

Nagle w głosowaniach wybór neoKRS 2.0! Awansowani za dobrej zmiany, hejterzy i sługusi władzy będą dalej zatruwać polskie sądy. Nie zatrzymują się w niszczeniu praworządności. Lista hańby!

- napisała potem na Twitterze.

Te zarzuty odpierał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Podkreślał, że dzięki wyborowi przez Sejm sędziowie zyskują demokratyczną legitymację, a przyjęte kilka lat temu zmiany zakładają większą demokratyzację i przejrzystość prac KRS.

Do składu KRS zostali wybrani jej obecni członkowie: Katarzyna Chmura, Dariusz Drajewicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Ewa Łąpińska, Zbigniew Łupina, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i aktualny przewodniczący Rady Paweł Styrna. Nowi sędziowscy członkowie KRS to była wiceminister sprawiedliwości i sędzia NSA Anna Dalkowska, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza Irena Bochniak, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu Krystyna Morawa-Fryźlewicz i sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Stanisław Zdun.

Sejm. Wybór członków KRS. "Fotel Prezesa NBP przehandlowany za stołki"

Tuż po głosowaniu w Sejmie, w mediach społecznościowych pojawiły się liczne głosy komentujące wybór Rady.

Krajowa Rada Sługusów wybrana. PiS, Solidarna Polska i Kukiz podnieśli rękę za hejtem, niszczeniem karier ludzi, kłamstwami, najgorszymi praktykami rodem z PRL, za niekonstytucyjnym składem KRS, chaosem w sądach i konfliktem z UE. Ruski ład!

- grzmi Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Fotel Prezesa NBP przehandlowany za stołki w neoKRS 2,0? Brniemy w ustrojową sferę szarości...

- komentuje Ryszard Balicki, prawnik, konstytucjonalista i członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Dzisiejsza wrzutka z wyborem #NeoKRS to takie gangsterskie rozliczenia w obozie władzy. Na otarcie łez po wczorajszym sponiewieraniu przez prezesa, "miękiszon" dostał posady dla swoich hejterów. Wbrew Konstytucji, wbrew orzeczeniom TSUE, PiS-owski walec jedzie dalej

- napisał Borys Budka. Wpis opatrzył hasztagiem "#PatoWładza".

Transakcja dokonana: #Glapiński za #neokrs. Kaczyński utrwala symbol inflacji,drożyzny i niekompetencji na sztandarze #PiS. Będzie żałował. Polskie Rodziny w niebezpieczeństwie. Będzie #drożej

- podsumowuje Cezary Grabarczyk z PO.

Wszystkie instytucje europejskie zobaczą dziś kolejny wybór polityczych nominatów do #neoKRS! Praprzyczyna problemów z UE. Prace nad likwidacją Izby Dyscyplinarnej wstrzymane. Nie będzie przerwy w posiedzeniu. Wyglada na to, że ster w rządzie przejął Ziobro. Putinowski kierunek!

- grzmi Michał Szczerba z KO.

Dublet PIS w niszczeniu instytucji państwa. Wbrew woli Polaków (71% przeciwna) PIS z pomocą SolPol przepychają Glapińskiego na 2 kadencję na stanowisku Prezesa #NBP. #drożyznaPIS. W zamian Ziobro dostał kolejny #KRS z udziałem m.in. członków grupy hejterskiej

- pisze z kolej Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Dzisiejsze głosowanie nad wyborem sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa to druga taka procedura - wcześniej członków rady wybierały środowiska sędziowskie. Pierwszego wyboru 15 sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r. Wybrano wtedy dziewięciu kandydatów wskazanych przez klub PiS i sześć wskazanych przez klub Kukiz'15, a ówczesne kluby opozycyjne PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Kadencja obecnej Rady upłynęła 7 marca. Zgodnie z ustawą o KRS członkowie Rady poprzedniej kadencji pełnią swoje funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji nowych członków.

Więcej o: