Kolejne tarcia w klubie PiS. Przepadły kluczowe poprawki partii Ziobry do prezydenckiego projektu

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła na środowym posiedzeniu poprawki Solidarnej Polski do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka kontynuuje w środę pracę nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, która od obecnej będzie się różnić sposobem wyboru sędziów.

Proponowane przepisy przewidują także wprowadzenie tak zwanego "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", który ma umożliwić zbadanie okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Solidarna Polska zgłosiła poprawki, przewidujące wykreślenie "testu bezstronności". Ugrupowanie twierdzi, że to pojęcie zbyt szerokie i należy zastąpić je "testem apolityczności sędziowskiej". Przedstawiciele ugrupowania Zbigniewa Ziobry chcieli, żeby w przypadku sędziów brana była pod uwagę ich "aktywność publiczna".

Zobacz wideo Szef gabinetu prezydenta o Ziobrze: Czasem się okładamy toporami, czasem prowadzimy subtelną dyskusję

Komisja sprawiedliwości. Poprawki SP odrzucone

Poprawki SP zostały jednak odrzucone. Poparło je czterech członków komisji dziewięciu było przeciw. 11 wstrzymało się od głosu.

"Koalicja trzeszczy co raz bardziej. Poprawka Solidarnej Polski o absurdalnym "teście apolityczności sędziego" - mającym w rzeczywistości na celu polityczne prześladowanie sędziów broniących niezależności sądów - nie przeszła. PiS się wstrzymał" - napisała na Twitterze posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Rozmawiamy od dłuższego czasu na temat tych poprawek, natomiast posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie kwestionowali naszych poprawek, wstrzymali się od głosu, więc jeszcze finalnego stanowiska, jak rozumiem, PiS nie zajęło - komentował w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, członek Solidarnej Polski.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: