Opozycja składa wniosek o odwołanie Ziobry. "Ten człowiek nigdy nie powinien znaleźć się w rządzie"

Kluby KO, Lewicy, PSL i koło Polski 2050 składają w środę wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Człowiek odpowiedzialny za degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, za wielki konflikt z UE, za blokadę środków europejskich - wyliczał szef klubu KO Borys Budka.

- Dzisiaj do laski marszałkowskiej zostaje złożony wspólny wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i koła Polska 2050 ws. wyrażenia wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - ogłosił w środę na konferencji prasowej szef klubu KO Borys Budka.

Poseł dodał, że "nie ma dziś większego szkodnika dla polskiej racji stanu, aniżeli minister sprawiedliwości prokurator generalny".

- Człowiek odpowiedzialny za degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, za wielki konflikt z UE, za blokadę środków europejskich. Ten człowiek nigdy nie powinien znaleźć się w rządzie, dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie złożyć taki wniosek - zaznaczył Budka.

Zobacz wideo Masowe wymieranie gatunków już się zaczęło

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według szefa klubu KO "wszyscy, którym zależy na poprawie stosunków z UE, ale przede wszystkim na dobrze funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości, ten wniosek poprą". Jak dodał, wniosek o wotum nieufności liczy kilkanaście stron.

Zdaniem szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, Zbigniew Ziobro "to postać haniebna dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale również główny blokujący pieniądze z UE, blokujący pieniądze z funduszu odbudowy". - Nie chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej - zaznaczył Gawkowski.

Hanna Gill-Piątek z koła Polska 2050 oceniła, że "pan minister właściwie nie ma większych zadań, niż tylko popychanie Polski na wschód, byśmy oddalali się od zachodu". - Przypomnę, że to kosztuje nas milion euro dziennie - mówiła, odnosząc się do kary nałożonej w ubiegłym roku na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Zbigniew Ziobro to oczywiście też afera hejterska, tajna instrukcja o chronieniu pedofili przez wymiar sprawiedliwości, to też sprzeniewierzone 300 mln z funduszu sprawiedliwości, zatrudnianie na potęgę swoich kolesi i bezczynność, jeżeli chodzi o prawdziwą reformę sądownictwa, na którą czekali Polacy - wyliczała Gill-Piątek.

"Platforma zachowuje się jak przysłowiowy złodziej. Oskarża o własne czyny tych, którzy za nie, nie odpowiadają. Wspierają w PE i organach UE blokowanie pieniędzy dla Polski. Złodziej krzyczy najgłośniej: łap złodzieja. To prawda o PO w pigułce" - taki komentarz Zbigniewa Ziobry pojawił się na twitterowym profilu Solidarnej Polski po konferencji polityków opozycji.

Dodał, że "atak ze strony PO, której liderzy mówią prawdę, tylko kiedy się pomylą, to dla niego i Solidarnej Polski komplement".

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

W środę wieczorem odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Szef klubu PiS Ryszard przekazał, że posiedzenie będzie poświęcone głównie sprawom związanym z organizacją prac klubu. Wyjaśnia, że Jarosław Kaczyński będzie chciał poruszyć kilka kwestii, między innymi funkcjonowania struktur partii oraz biur parlamentarzystów.

Ryszard Terlecki tłumaczył, że z powodu pandemii koronawirusa klub PiS miał trudności z organizacją takiego spotkania. Dodaje, że w związku z poprawą warunków epidemicznych jest to możliwe.

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 228 posłów i 46 senatorów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: