Episkopat zadowolony ze współpracy z TVP. "Konkretne możliwości ewangelizacji"

"Ocena podjętych działań jest pozytywna" - tak realizację warunków porozumienia podpisanego 1,5 roku temu przez TVP i przedstawicieli Kościoła katolickiego komentuje portalowi Gazeta.pl rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Według rzecznika KEP "dzięki podejmowanym działaniom Telewizja Polska może realizować w sposób zadowalający misję publiczną wobec ogółu społeczeństwa".

Porozumienie między Telewizją Polską a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski zostało podpisane 23 września 2020 r. Tego samego dnia na stronie internetowej TVP pojawił się komunikat wraz ze zdjęciem, został jednak szybko usunięty. Telewizja Polska nie chciała ujawnić nam wówczas treści umowy.

Porozumienie, będące nowelizacją wcześniejszej umowy sprzed 12 lat, dotyczyło określenia zasad przygotowywania i emitowania "audycji i przekazów religijnych, publicystycznych, informacyjnych, społecznych i kulturalnych Kościoła katolickiego". W dokumencie znalazły się m.in. zapisy zakładające rozwój Redakcji Programów Katolickich, a także codzienne transmisje Mszy Świętej w TVP1 i Koronki do Miłosierdzia w TVP3.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Umowę podpisali prezes TVP Jacek Kurski, członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, biskup Artur Miziński oraz arcybiskup Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

W lutym ubiegłego roku jako pierwsze medium w Polsce opisaliśmy szczegóły tej umowy.

Prezes TVP S.A. Jacek Kurski i biskup Artur MizińskiUjawniamy treść umowy TVP i episkopatu

Telewizja Polska w konkretnych zobowiązaniach zadeklarowała się do prezentowania licznych treści i programów katolickich na TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Info, TVP3 (pasma wspólne i pasma własne oddziałów terenowych), TVP ABC, TVP Historia, TVP Kultura, TVP VOD, na stronach internetowych serwisów TVP i na profilach w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

Umowa TVP i Episkopatu. "Ocena jest pozytywna"

Po ponad 1,5 roku obowiązywania porozumienia zwróciliśmy się z prośbą do rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka o ocenę współpracy z Telewizją Polską.

"Ocena podjętych działań jest pozytywna" - czytamy w przesłanym przez ks. Gęsiaka oświadczeniu.

Jak dodał rzecznik KEP, "porozumienie dotyczy w sposób szczególny funkcjonowania Redakcji Audycji Katolickich TVP, która przygotowuje odpowiednie audycje o treściach religijnych, publicystycznych, informacyjnych, społecznych i kulturalnych Kościoła katolickiego".

"Dzięki podejmowanym działaniom Telewizja Polska może realizować w sposób zadowalający misję publiczną wobec ogółu społeczeństwa" - ocenił rzecznik.

"Współpraca z Telewizją Polską daje konkretne możliwości ewangelizacji, edukacji oraz przekazywania informacji związanych z działaniami Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Rozwój nowoczesnych technologii umożliwia również szeroką promocję tych działań w Internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych" - czytamy w odpowiedzi ks. Leszka Gęsiaka.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: