Andrzej Duda: Rosja pokazała prawdziwą twarz. Twarz, którą widzieli ci, których mordowano w Katyniu

- Jest moim moralnym obowiązkiem wobec państwa, abyśmy ponowili próbę uzyskania aprobaty międzynarodowych wymiarów sprawiedliwości, aby ta zbrodnia została uznana - powiedział prezydent Andrzej Duda organizacji Rodzin Katyńskich. Podkreślił, że współczesna Rosja może być uznana za spadkobiercę ZSRR, który był sprawcą zbrodni katyńskiej.
Zobacz wideo Donald Tusk ponownie premierem? Pytamy posła Tomczyka

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi zorganizowany aparat władzy sowieckiej. Duda dodał, że obecna władza Rosji uznaje się za kontynuatora tamtej władzy.

To zdaniem prezydenta oznacza, że obecną Rosję można nazwać spadkobiercą Związku Sowieckiego. Jak podkreślił prezydent, w tej sytuacji Polska może dochodzić roszczeń za zbrodnię katyńską. Andrzej Duda w przemówieniu do organizacji zrzeszających rodziny katyńskie nawiązał do wojny na Ukrainie.

Chersoń. Ukrainiec zażartował z Rosyjskich żołnierzy. Uciekali przed gwizdaniem [WIDEO]Ukrainiec zakpił z rosyjskich żołnierzy. Gwizdnął, jakby spadał pocisk

- Rosja i Rosjanie z przykrością to mówię, pokazali tę swoją prawdziwą twarz. Twarz, którą widzieli ci, których mordowano w Katyniu, dzisiaj tę samą twarz widzą niewinni cywile - Ukraińcy mordowani przez rosyjskich żołnierzy, co zobaczył cały świat - powiedział prezydent.

"Żeby odpowiedzialność za tę zbrodnię również została stwierdzona"

Prezydent zaapelował, żeby podjąć kolejną próbę stwierdzenia przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.

- Miałem takie poczucie, że jest moim moralnym, w jakimś sensie historycznym obowiązkiem także wobec państwa, ale także wobec Rzeczypospolitej Polskiej po prostu jako całości, żebyśmy podjęli próbę ponowną - chociaż się nie udała kilka lat temu - żebyśmy ponowili próbę uzyskania aprobaty międzynarodowych podmiotów wymiaru sprawiedliwości, po to, aby ta zbrodnia po prostu została stwierdzona i po to, żeby odpowiedzialność za tę zbrodnię również została stwierdzona - powiedział Andrzej Duda.

10 kwietnia w orędziu w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezydent zapowiedział, że przedstawi międzynarodowe kroki prawne, mające doprowadzić do wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. 

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowymNowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisał projekt ustawy

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: