Sondaż. Mimo tarć w koalicji wzrasta poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Lewica wyprzedza partię Hołowni

Prawie 36 proc. wyborców popiera Zjednoczoną Prawicę - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Wzrosła również liczba wyborców, którzy chcą głosować na Lewicę, wskutek czego wyprzedziła ona partię Szymona Hołowni.
Zobacz wideo Hennig-Kloska o KPO: Od roku słyszymy, że jesteśmy na końcówce negocjacji

Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, przeprowadzonego dla Radia ZET, poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 1,7 punktu procentowego w porównaniu do końca marca. Coraz więcej wyborców, bo już 35,9 proc., chce oddać głos na koalicję rządzącą i to mimo tarć wewnętrznych w ZP. Przypomnijmy, Solidarna Polska i PiS od jakiegoś czasu nie mogą się dogadać w ważnych dla Polski sprawach. Jedną z nich jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej. W ostatnich tygodniach media donosiły, że - z braku porozumienia z jednym z koalicjantów - PiS może nawet zdecydować się na przedterminowe wybory.

Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską deklaruje z kolei 26,3 proc. respondentów - to wzrost o zaledwie 0,1 pkt proc. Największy wzrost poparcia, według sondażu IBRiS, odnotowała Lewica. Popiera ją 9 proc. badanych. To o 2,7 pkt proc. więcej niż w marcu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Niemal 54 proc. Polaków deklaruje udział w wyborach

Próg wyborczy przekroczyły jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 8,6 proc. (wzrost o 0,3 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska, na którą chce głosować 5,1 proc. ankietowanych (wzrost o 0,01 pkt proc.) oraz Konfederacja z poparciem 5 proc. (spadek o 2,8 pkt proc.). Nieco ponad 10 proc. respondentów nie zdecydowało jeszcze, kogo popiera.

Jak podaje Radio ZET, powołując się na wyniki sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyniosłaby 53,8 proc., co oznacza spadek o 3,2 pkt proc. Z

Sondaż IBRiS dla Radia ZET został przeprowadzony 4 maja 2022 roku metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1100 osób.

Nowa partia w Sejmie

W poniedziałek podczas konwencji na zamku w Rabsztynie Koalicja Polska zaprezentowała nową partię, która weszła w jej skład. To Centrum dla Polski. Ugrupowanie tworzy czterech parlamentarzystów: Radosław Lubczyk, Ireneusz Raś, Jacek Tomczak i Kazimierz Michał Ujazdowski, a także środowiska samorządowe z wielu regionów Polski.

- Po raz pierwszy prezentujemy publicznie naszą nazwę, Centrum dla Polski, nasze logo i założenia programowe. Wspólnie z Koalicją Polską chcemy tworzyć lepszą Polskę. Chcemy dziś o niej rozmawiać podczas święta flagi. Niech biało-czerwona jednoczy Polaków - mówił Ireneusz Raś.- Powołaliśmy Centrum dla Polski, aby wzmocnić Koalicję Polską i wzbogacić jej program. Jesienią odbędzie się nasz kongres programowy - zapowiedział.

Więcej o: