"Lex Czarnek" ma wrócić jesienią. Przemysław Czarnek: Przed 1 września powinniśmy się wyrobić

Będzie "lex Czarnek 2.0" - potwierdził w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zgodnie z jego zapowiedzią, nowelizacja prawa oświatowego miałaby powrócić jesienią tego roku.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek", czyli kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa oświatowego. Szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział wtedy opracowanie nowej ustawy, "z drobnymi poprawkami, skonsultowanymi z Kancelarią Prezydenta".

Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek nie mówi ostatniego słowa. Zapowiada "lex Czarnek 2.0"

Później na antenie Polskiego Radia24 powiedział, że w nowej ustawie "będzie dokładnie to samo, co w poprzedniej", a pod koniec maja lub na początku czerwca dokument miałby trafić ponownie na biurko prezydenta.

- Pan prezydent, wetując ustawę, nie powiedział, że sprzeciwia się przepisom tej ustawy. Wręcz przeciwnie, powiedział wprost na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że są w niej przepisy, które powinny wejść w życie, tylko nie w tamtym momencie. Tamten moment to był początek marca i początek wojny na Ukrainie, ja mówię o czerwcu - stwierdził Czarnek.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek". "Dzisiaj potrzebna nam jest jedność i zgoda"

"Lex Czarnek 2.0". Przemysław Czarnek: Przed 1 września powinniśmy się wyrobić

W środę 4 maja temat "lex Czarnek 2.0" powrócił w wywiadzie radia RMF24. Ministra edukacji i nauki zapytano, na jakim etapie jest nowa ustawa.

- Ona została ustalona na poziomie członków Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży z Prawa i Sprawiedliwości. Nieco modyfikacji dotyczących terminów zgłaszania tych zagadnień i materiałów przez organizacje pozarządowe, ale generalnie w wielu miejscach powtórka i później uzgodnienia z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które pewnie w maju będą następowały - powiedział Przemysław Czarnek. Dopytywany, kiedy "lex Czarnek" powróci, odparł, że zostanie to uzgodnione w maju. - Myślę, że przed 1 września powinniśmy się wyrobić, ale na pewno na jesieni tego roku - odparł.

"Lex Czarnek". Co to za ustawa?

Ustawa "lex Czarnek" m.in. znacząco wzmocniłaby rolę kuratorów oświaty. Zorganizowanie w szkole zajęć dodatkowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia wymagałoby zgody kuratora. Organizacje te musiałyby przedstawić, na co najmniej dwa miesiące przed planowanym terminem zajęć, szczegółowe informacje o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć oraz materiały, z których będą korzystać.

Nowelizacja zakładała też, że jeżeli dyrektor szkoły nie zrealizowałby zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, miałby zostać wezwany do wyjaśnień. Kurator mógłby także wnioskować o wydalenie dyrektora ze szkoły bez wypowiedzenia.

Więcej o konsekwencjach wprowadzenia "lex Czarnek" pisaliśmy w tym artykule:

Minister Czarnek"Lex Czarnek" - "gorsi dyrektorzy zastąpią lepszych"? Dwie kluczowe zmiany

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: