PiS i Konfederacja tracą, Lewica z dużym wzrostem - najnowszy sondaż partyjny

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster wskazuje, że od marca Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja oraz ugrupowanie Pawła Kukiza zanotowały spadek poparcia. Najwięcej wyborców przybyło natomiast Lewicy, której wynik zwiększył się aż o 3,5 pp.

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż wyborczy na zlecenie "Super Expressu". Jak czytamy, od marca poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wyraźnie zmalało. Badanie zostało przeprowadzone między 27 a 28 kwietnia metodą CAWI na próbie 1046 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo PSL wejdzie w koalicję z PiS? Zgorzelski: Nie

Sondaż Pollster: PiS traci na poparciu, Lewica z dużym wzrostem

Oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 35,4 proc. badanych - to o 2,6 pp. mniej niż jeszcze w marcu. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,5 proc., czyli o 0,6 pp. większym niż poprzednio. Jeszcze większy wzrost poparcia zanotowała Polska 2050 Szymona Hołowni - zwiększyło się ono o 1 pp. do 14,1 proc. Dalej uplasowała się natomiast Lewica, której poparcie wzrosło aż o 3,5 pp. do 10,1 proc.

Na kolejnych miejscach znalazło się natomiast PSL z wynikiem 5,7 proc. (bez zmian), Konfederacja z 5,5 proc. (spadek z 7,7 proc. w marcu), a także ugrupowanie Pawła Kukiza, które osiągnęło 2,1 proc. (wzrost z 1,8 proc.).

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tomasz GrabarczykGrabarczyk usunięty z partii KORWiN. Za "nazwanie Putina zbrodniarzem"

Sondaż IBRIS dla Onetu również pokazuje spory wzrost poparcia dla Lewicy

Dla porównania sondaż przeprowadzony 28 kwietnia przez IBRIS dla Onetu na grupie 1100 osób metodą CATI wskazuje, że poparcie Zjednoczonej Prawicy od lutego wzrosło - i to o 2,2 pp. I tak w badaniu poparcie dla klubu wyraziło 34,7 proc. wyborców. Kolejne miejsca zanotowały natomiast: Koalicja Obywatelska z 27 proc. (spadek o 2,3 pp.), Polska 2050 z 9,1 proc. (wzrost o 0,5 pp.), Lewica z 8,6 proc. (wzrost o 3 pp.) oraz PSL z 5 proc. (wzrost o 0,7 pp.). Poza Sejmem znalazłaby się natomiast Konfederacja z 4,5 proc. (spadek o 3,9 proc.).

Janusz Korwin - Mikke, lider KonfederacjiJanusz Korwin-Mikke może zostać ukarany za wpisy o wojnie w Ukrainie

Więcej o: