Andrzej Duda pozytywnie oceniany przez opozycję. Jarosław Kaczyński znacznie gorzej [SONDAŻ]

Blisko 76,3 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania i zaangażowanie Andrzeja Dudy w związku z wojną w Ukrainie. Z kolei Jarosław Kaczyński jest jedynym politykiem obozu władzy, który zebrał więcej głosów negatywnych niż pozytywnych - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" aktywna działalność Andrzeja Dudy miała wpływ na ocenę respondentów. Prezydent Polski wielokrotnie spotykał się z innymi głowami państwa w kontekście wojny w Ukrainie, odwiedzał Kijów oraz włącza się w pomoc Ukrainie.

Sondaż. Blisko 76,3 proc. pozytywnie ocenia zaangażowanie Andrzeja Dudy

Jak podaje "Rzeczpospolita", 18,8 proc. respondentów uważa, że zaangażowanie prezydenta Dudy zasługuje na ocenę bardzo dobrą, a 57,5 - że na raczej dobrą, co oznacza 76,3 proc. ocen pozytywnych. Tylko 10 proc. ankietowanych ocenia działania prezydenta "raczej źle", a 6,7 - "zdecydowanie źle". Aż 74 proc. wyborców opozycji oceniło go pozytywnie.

Zobacz wideo Czy PSL prowadził rozmowy w sprawie poparcia prezydenckiego projektu ws. reformy Sądu Najwyższego?

55 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Negatywnie 22,5 proc., a aż 22,6 proc. nie potrafi określić swojego stanowiska. Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest oceniany bardzo dobrze lub dobrze przez 55,3 proc.,  a raczej źle lub źle przez 32,3 proc. respondentów.

Premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie ocenia 55 proc. ankietowanych, a 37,3 proc.  ocenia go negatywnie.

Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS jest oceniany najgorzej. Tylko 39,6 proc. respondentów ocenia jego działania pozytywnie, a 50,5 proc. ocenia go negatywnie.

Andrzej Duda liderem zaufania. Coraz więcej Polaków ufa też Jarosławowi Kaczyńskiemu

Z najnowszego sondażu przygotowanego przez IBRiS dla Onetu wynika, że liderem zaufania jest Andrzej Duda. Coraz więcej Polaków ufa też Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz Elżbiecie Witek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzejowi Dudzie ufa 42,1 proc. badanych, najwięcej od pół roku (w kwietniu 42,6 proc. Z kolei 38,5 proc. osób nie ufa prezydentowi. Drugie miejsce na podium zajmuje Rafał Trzaskowski, któremu ufa 41,9 proc. Na trzecim miejscu znajduje się Mateusz Morawiecki. Premier w marcu zdobył zaufanie 38,6 proc. badanych, co oznacza spadek zaufania o 0,9 pkt proc.

Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 32,8 proc. respondentów. To najlepszy wynik lidera Prawa i Sprawiedliwości od lipca 2021 roku  - 34,5 proc. Z kolei 48 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie ufa Kaczyńskiemu.

Najwięcej w porównaniu z poprzednim sondażem zyskała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 30,6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 5,6 punktów proc. Tuż za nim znaleźli się Szymon Hołownia - 34,9 proc. oraz Donald Tusk, któremu ufa 33,9 proc. ankietowanych.

Sondaż zaufania został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zleceniu Onetu. W badaniu wzięło udział 1100 osób, które wypełniły kwestionariusze telefoniczne lub wspomagane komputerowo (CATI).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: