Piotr Zgorzelski w Gazeta.pl o "degrengoladzie państwa". "Ociepowcy licytują się z bielanistami"

- Polskie Stronnictwo Ludowe nie będzie w koalicji z PiS. PSL ma w DNA demokrację i decentralizm. To są antypody tego, co robi PiS. My chcemy budować przyszłość Polaków w oparciu o zasady demokratyczne, nie autokratyczne - powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.
Zobacz wideo Piotr Zgorzelski w Porannej Rozmowie Gazeta.pl [NA ŻYWO]

Jednym z poruszonych w rozmowie tematów były zmiany w Sądzie Najwyższym, którymi zajmuje się obecnie Sejm. We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka powróci do rozpatrzenia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Nowelizacja przepisów o Sądzie Najwyższym

Izba Odpowiedzialności Zawodowej od Izby Dyscyplinarnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, którzy zostaną wcześniej wyłonieni w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje także wprowadzenie tzw. testów niezawisłości sędziowskiej.

Zbigniew Ziobro Prace nad projektem o SN przełożone. Trwają negocjacje z Solidarną Polską

Złożenie poprawek zapowiedziały m.in. Solidarna Polska czy PSL. Obie partie uzależniają poparcie dla projektu od uwzględnienia zaproponowanych zmian. Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 10.00.

"Projekt daje szanse na uruchomienie pieniędzy z KPO"

- Uważamy, że, jeśli pan prezydent skonsultował swój projekt z Komisją Europejską, kiedy mamy informację, że do projektu pana prezydenta życzliwie podchodzi ambasada amerykańska, to trzeba uznać, że ten projekt daje szanse na uruchomienie pieniędzy z KPO. Dlatego złożyliśmy poprawki, które poprawiają projekt, ale nie wywalają w kosmos systemu, który obowiązuje - komentował w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Piotr Zgorzelski, wicemarszałek z PSL. - Pierwsza poprawka zakłada, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej idą w stan spoczynku. Dajemy i tak tym gościom lukratywną emeryturkę. Po drugie, do nowej Izby Dyscyplinarnej wchodzą ci, którzy mają staż dłuższy niż siedem lat, więc są wyłączeni naboru neo-KRS. I oczywiście wszyscy sędziowie, którym uniemożliwia się orzekanie, wracają do orzekania - tłumaczył. 

Prezes NBP Adam Glapiński i prezes PiS Jarosław Kaczyński Kukiz decyduje, czy Glapiński będzie prezesem NBP. "Jest kumaty. Wie, o co chodzi"

Jak relacjonował, o poprawkach rozmawiał z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim. - Wziął te poprawki i powiedział, że one nie są nie do przyjęcia - przyznał. 

"'Ociepowcy' licytują się na rady nadzorcze z 'bielanistami'"

Zgorzelski odniósł się też do sprawy głosowania nad kandydaturą Adama Glapińskiego na prezesa NBP. - To, że po raz czwarty podchodzą do tego głosowania, nie jest przypadkiem. Podchodzą do tego czwarty raz, bo nie mogą doliczyć się 231 głosów. To pokazuje geografię degrengolady klubu parlamentarnego PiS - powiedział. Wicemarszałek Sejmu ocenił, że PiS szuka "brakujących trzech głosów, bo tak naprawdę dysponuje 228 głosami". - "Ociepowcy" licytują się na rady nadzorcze z "bielanistami", to jest po prostu obraz degrengolady państwa, gdzie ciągną bezczelnie sukno naszego kraju, przeciągając o jedną spółkę Skarbu Państwa, o dwie rady nadzorcze… - mówił. 

Zgorzelski został zapytany, czy w przyszłej kadencji PSL może wejść w koalicję z PiS. - Czy Polskie Stronnictwo Ludowe będzie w koalicji z PiS? Nie będzie. Ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe ma w DNA demokrację i decentralizm. To są antypody tego, co robi PiS. My chcemy budować przyszłość Polaków w oparciu o zasady demokratyczne, nie autokratyczne - przekonywał. 

Więcej o: