Morawiecki w Berlinie. Ma przekonać Scholza do zwiększenia dostaw broni na Ukrainę

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowa ma dotyczyć wzmocnienia unijnych sankcji wobec Rosji, premier ma też namawiać władze w Berlinie do zwiększenia dostaw uzbrojenia na Ukrainę. Również we wtorek odbędzie się spotkanie szefów MON 40 krajów w niemieckim Ramstein. Weźmie w nim udział Mariusz Błaszczak.

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że reakcja Zachodu na agresję Rosji na Ukrainę mogłaby być jeszcze silniejsza. - Niestety postawa rządu niemieckiego spowodowała, że sankcje nie mają tak daleko idącego charakteru, jak mogłyby mieć. Dlatego bez wątpienia nie będzie to łatwa rozmowa - powiedział. Dodał, że roboczy charakter spotkania Mateusza Morawieckiego i Olafa Scholza umożliwi przedyskutowanie różnic, jakie dzielą Warszawę i Berlin w kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Zobacz wideo Siemoniak o akcji billboardowej: Jest absurdalna. Nie rozumiem, jak można na coś takiego wpaść

Müller ocenił, że wskutek inwazji Rosji na Ukrainę opinia publiczna w Niemczech powoli zaczyna rozumieć, że sytuacja geopolityczna diametralnie się zmieniła. - Natomiast te zmiany, jeśli chodzi o decyzje na poziomie rządowym, są dużo wolniejsze niż nawet oczekiwania opinii publicznej w Niemczech - stwierdził rzecznik rządu.

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka.Będzie przegląd procedur w kopalniach. "Prace niezwłocznie zostaną wykonane"

Niemcy. Spotkanie Morawieckiego i Scholza. Będą rozmawiać m.in. o cenach energii w UE

W agendzie rozmów szefów rządów Polski i Niemiec znajdą się także kwestie z zakresu bezpieczeństwa energetycznego w kontekście dynamicznego wzrostu cen energii w Unii Europejskiej.

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, powiedział brytyjskiemu "The Times", że Bruksela wkrótce przedstawią szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji, który będzie zawierał "jakąś formę" embarga na ropę naftową.

#StopRussiaNow. Wojna w Ukrainie w akcji billboardowej Morawieckiego

Berlin to także jedno z wielu europejskich miast, w którym pojawią się billboardy w ramach kampanii informacyjnej #StopRussiaNow. Kilka dni temu zainaugurował ją premier Mateusz Morawiecki. Poprzez przypominanie na zachodzie Europy o okrucieństwie wojny kampania ma prowadzić do wzmocnienia unijnych sankcji nakładanych na Rosję.

Ramstein. Mariusz Błaszczak spotka się we wtorek z szefową MON Niemiec

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zaprosił na dziś przedstawicieli około 40 państw do niemieckiego Ramstein. W spotkaniu poświęconym zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy wezmą też udział minister obrony Mariusz Błaszczak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak. W Nadrenii-Palatynacie mieści się największa baza sił powietrznych USA w Europie.

Podczas spotkania w Ramstein minister Mariusz Błaszczak będzie też rozmawiał z szefową niemieckiego MON Christine Lambrecht. Dotąd sprzeciwiała się ona bezpośrednim dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. Niedawno poinformowała, że Niemcy dostarczą czołgi, choć ma to się odbyć poprzez wymianę z państwami NATO. Dotyczy to głównie broni z zapasów sięgających czasów NRD, wysłanej wcześniej do kilku krajów sojuszniczych.

Gerhard Shroeder i Władimir Putin (2009 rok)Gerhard Schroeder: Władimir Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny

Rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że Ramstein to odpowiednie miejsce na rozmowy o potrzebach obronnych Ukrainy, która od ponad dwóch miesięcy odpiera rosyjską agresję. Baza wojskowa w okolicach Kaiserslautern jest wciąż głównym punktem przerzutowym sił bojowych US Army w Europie. Kilka dni temu Biały Dom ogłosił dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 800 milionów dolarów.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: