Donald Tusk o "Paryżu w Warszawie". Komentarze polityków: Putin na pewno też chce

Donald Tusk skomentował wybory prezydenckie we Francji i wygraną Emmanuela Macrona. Były premier napisał, że ma nadzieję, że niedługo w Warszawie będzie Paryż. Wpis polityka spotkał się z licznymi komentarzami ze strony przeciwników.

"Gratulacje Emmanuel Macron. Dzięki Twojej wygranej będzie więcej Europy w Europie. I mniej Rosji. A już niedługo nadejdzie taki dzień, że będziemy mieli Paryż w Warszawie" - napisał na Twitterze Donald Tusk. Komentarz byłego premiera odnosił się do wygranych wyborów prezydenckich przez Macrona, w których jego główną kontrkandydatką była skrajnie prawicowa polityczka Marine Le Pen.

Donald Tusk gratuluje Macronowi wygranej. Politycy w Polsce komentują wpis byłego premiera

Słowa Donalda Tuska zostały skomentowane przez innych polityków. "Tusk chce mieć Paryż w Warszawie. Putin na pewno też. Swój swego pozna. Wybory we Francji wygrał bliski Putinowi Emmanuel Macron" - stwierdził na Twitterze Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Kowalski dalej zarzucił Tuskowi, że rzekomo w latach 2007-2014 był sojusznikiem Kremla. "Francja ma prezydenta bliskiego Putinowi. Ci, którzy dziś cieszą się ze zwycięstwa Emmanuela Macrona - przez lata wspierającego Kreml, Nord Stream i sprzedaż broni Putinowi - cieszą się z wygranej człowieka, który do dziś nie nazwał ludobójstwa putinowskiej Rosji po imieniu. Wstyd!" - napisał w kolejnym wpisie. 

"Ja jednak wolę, gdy polski prezydent rozmawia co wieczór z prezydentem Zełenskim, a nie dzwoni na Kreml" - dodał z kolei Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację

"Tusk gratuluje na TT Macronowi twierdząc, że dzięki jego wygranej będzie więcej Europy w Europie. A już niedługo nadejdzie taki dzień, że będziemy mieli Paryż w Warszawie. Paryż w Warszawie?" - dopytywał Jan Mosiński z PiS. Wpis polityka odnosił się do zamieszek, które pojawiły się w stolicy Francji po tym, jak ogłoszono zwycięstwo Macrona.  

 "Donald Tusk chce zrobić Paryż w Warszawie. Ulica i zagranica pełną parą, ale Polacy to mądry naród, nie nabrali się na 'drugą Irlandię', nie nabrali na 'lotnisko w Berlinie' na ten Paryż też się nie nabiorą" - napisał europoseł PiS Bogdan Rzońca. "Wolę Warszawę w Warszawie. Niestosowna przenośnia, sądzę że wynikająca z kompleksów" - dodał Marek Jakubiak, były poseł i kandydat urząd prezydenta RP w 2020 roku.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl .

Ostateczne wyniki wyborów we Francji. Emmanuel Macron wygrywa i zdobywa 58,54 proc. głosówFrancja - wyniki wyborów. Macron wygrywa i zdobywa 58,54 proc. głosów

Większość posłów Platformy Obywatelskiej przekazało dalej wpis Donalda Tuska. Bardziej do wpisu odniósł się tylko Mariusz Witczak. "Francja ciągle ma prozachodniego, rozsądnego, przewidywalnego prezydenta. Klęska kandydatki popieranej przez PiS pokazuje, że proputinowski nacjonalizm można zatrzymać" - podkreślił i dodał hasło "Paryż w Warszawie".

Prawicowi dziennikarze piszą z kolei, że wpis Tuska jest "groźbą". "Niedługo będziemy mieli Paryż w Warszawie" grozi dziś Donald Tusk, który po aneksji Krymu przez Rosję oburzał się na... 'antyrosyjską krucjatę'" - dodał Samuel Pereira z TVP.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów prezydenckich, Emmanuel Macron otrzymał 58,55 proc. głosów i pokonał kandydatkę Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen, która zdobyła 41,45 proc. głosów. Wyniki te podano w poniedziałek 25 kwietnia po przeliczeniu głosów ze 100 proc. komisji wyborczych. 

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka o m.in. Polakach: Stoją na granicy i proszą o kaszę gryczaną

Więcej o: