Wojna w Ukrainie. Duda po konferencji z Bidenem: Wszyscy mówią o absolutnym złamaniu norm prawa

Prezydent Andrzej Duda podcza telekonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem i liderami państw NATO i Unii Europejskie zrelacjonował wizytę w Ukrainie i rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - Ocena sytuacji jest jednoznaczna - Ukraina wymaga wsparcia i może się go spodziewać - mówił Duda na konferencji po spotkaniu liderów.

We wtorek odbyła się telekonferencja przywódców państw NATO i Unii Europejskiej, zwołana przez prezydenta USA Joe Bidena. Politycy rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i kolejnych sankcjach dla Rosji. Później prezydent Andrzej Duda opowiedział dziennikarzom o przebiegu tych konsultacji.

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił wprowadzenie nowych sankcji przeciwko Rosji, w tym córkom PutinaKanada nakłada sankcje na córki Putina. "Nie ustaniemy w wysiłkach"

- Zdałem krótką relację z wizyty na Ukrainie - w Kijowie, Borodziance, Irpieniu. Bo to także ten moment, kiedy zapoznano nas ze stanem prac ekshumacyjnych w Buczy - mówił Duda. Przedstawił także przebieg rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Ja i prezydenci państw bałtyckich byliśmy ostatnimi liderami, którzy bezpośrednio rozmawiali z prezydentem Zełenskim. Twarzą w twarz, nie za pośrednictwem linii telefonicznej, czy połączenia internetowego - zaznaczył.

Andrzej Duda: Światowi przywódcy zdeterminowani do kontraktowania gazu i ropy poza Rosją

Prezydent Duda zauważył, że wśród światowych przywódców dostrzega coraz większą determinację w sprawie nakładania kolejnych sankcji na Rosję za inwazję na Ukrainę. - Te reżimy sankcyjne są cały czas analizowane i wszyscy mamy nadzieję, że będzie zgoda co do tego, aby te sankcje były rozszerzane - wyjaśniał Duda. Dodał, że "coraz więcej przywódców mówi o sankcjach związanych z gazem i ropą naftową" i szukaniu kontraktów poza Rosją, "aby te możliwości dochodów, z których Rosja finansuje wojnę, jej odbierać".

Wojna w Ukrainie. Duda: Jeśli Rosja zwycięży, to będzie atakowała dalej

Andrzej Duda przekazał, że światowi liderzy zgadzają się co do tego, iż obowiązkiem międzynarodowej społeczności jest niedopuszczenie do rosyjskiego zwycięstwa za naszą wschodnią granicą. - Jedność wśród największych państw NATO jest absolutna. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Agresja rosyjska musi zostać powstrzymana. Rosyjskie zachowanie nie spotyka się nawet z cieniem akceptacji - podkreślił.

- Jeżeli Rosja odniesie zwycięstwo, to będzie atakowała dalej. Absolutnie nie zaspokoi się tym, co zdobyła w Ukrainie, nie zaspokoi swoich imperialnych ambicji i będzie atakowała prawdopodobnie kolejne kraje - zwrócił uwagę prezydent. - Wszyscy mówią o absolutnym złamaniu norm prawa międzynarodowego i że to musi zostać powstrzymane - kontynuował. 

Zniszczenia w MariupoluRosjanie mieli zbombardować okolice szpitala w Mariupolu

Dodał, że przywódcy sojuszniczych krajów wyrazili chęć dalszego humanitarnego i militarnego wsparcia Ukrainy. Poruszyli również temat odpowiedzialności za zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan oraz całkowitego wykluczenia Rosji z areny międzynarodowej. - Pojawiły się deklaracje, że odpowiedzialność za zbrodnie wojenne powinny ponosić nie tylko władze Rosji, ale i żołnierze. Państwa nie będą uczestniczyć w spotkaniach G-20 i G-7 z udziałem Rosji - podkreślił Duda.

Sytuacja na wschodzie UkrainyRosjanie próbują ruszyć w duchu Żukowa

W telekonferencji wzięli udział m.in. premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Rumunii Klaus Iohannis. NATO reprezentował sekretarz generalny paktu Jens Stoltenberg, a Unię Europejską - Ursula von der Leyen i Charles Michel.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: