Kantar: PiS wciąż na czele. Ale opozycja mogłaby wygrać [SONDAŻ]

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public, gdyby wybory miały odbyć się w kwietniu, udział w nich wzięłoby 68 proc. Polaków. Wówczas na czele znalazłaby się Zjednoczona Prawica, a na podium uplasowałyby się również Koalicja Obywatelska i Polska 2050.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że 19 proc. ankietowanych nie przyszłoby na wybory, gdyby te miały odbyć się w kwietniu. Z kolei 13 proc. respondentów nie miało na ten temat zdania. Udział w wyborach zadeklarowało 68 proc. respondentów. 

Zjednoczona Prawica prowadzi. Zagłosowałoby na nią aż 30 proc. respondentów

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że gdyby wybory miały odbyć się w kwietniu, to 30 proc. respondentów zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Republikanami (bez zmian w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w marcu). Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26 proc. (spadek o 1 pkt proc.), na Polskę 2050 9 proc. (bez zmian), a na Lewicę 8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Z kolei na Konfederację zagłosowałoby 6 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.) - podaje Polska Agencja Prasowa

Zobacz wideo Z kim PiS buduje sojusze międzynarodowe?

Progu wyborczego nie przekroczyłyby z kolei PSL-Koalicja Polska z 4 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.), Kukiz’15 z 2 proc. poparcia (bez zmian), Porozumienie z 1 proc. poparcia (bez zmian) i AgroUnia poniżej 1 proc. poparcia (także bez zmian). Jak wynika z sondażu, 14 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać swoich preferencji wyborczych.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Sondaż przeprowadzono 8-13 kwietnia na grupie 979 osób powyżej 18. roku życia. Preferencje partyjne zbadano wśród 670 osób, które zadeklarowały udział w wyborach.

Zakładając, że opozycyjne partie, połączyłyby siły, mogłyby mieć szansę na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości. Przewaga partii rządzącej nad Koalicją Obywatelską wynosi bowiem 4 punkty procentowe. 

Sondaż. PiS bez szansy na samodzielne rządy

Z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl opublikowanego w poniedziałek wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 39 proc. poparcia, gdyby wybory miały odbyć się w kwietniu. W porównaniu do marca poparcie dla tej partii spadło o 0,2 punktu procentowego. W pierwszej trójce komitetów znalazłyby się również Koalicja Obywatelska i Polska 2050. Koalicja Obywatelska odnotowała poparcie na poziomie 26,4 proc. (wzrost o 1 p.p.), a Polska 2050 - 9,1 proc. (spadek o 1,8 p.p.).

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Ceny mieszkań będą dalej rosnąć. Jak bardzo? Eksperci wskazują trzy zmienne

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Do Sejmu swoich posłów wprowadziłyby także Lewica (8,5 proc., wzrost o 0,2 p.p.), Konfederacja (8,3 proc., wzrost o 0,9 p.p.) i PSL-Koalicja Polska (6,6 proc., wzrost o 0,5 p.p.).

Więcej o: