Jak podaje Polska Agencja Prasowa, z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że 19 proc. ankietowanych nie przyszłoby na wybory, gdyby te miały odbyć się w kwietniu. Z kolei 13 proc. respondentów nie miało na ten temat zdania. Udział w wyborach zadeklarowało 68 proc. respondentów.
Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że gdyby wybory miały odbyć się w kwietniu, to 30 proc. respondentów zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Republikanami (bez zmian w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w marcu). Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26 proc. (spadek o 1 pkt proc.), na Polskę 2050 9 proc. (bez zmian), a na Lewicę 8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Z kolei na Konfederację zagłosowałoby 6 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.) - podaje Polska Agencja Prasowa.
Progu wyborczego nie przekroczyłyby z kolei PSL-Koalicja Polska z 4 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.), Kukiz’15 z 2 proc. poparcia (bez zmian), Porozumienie z 1 proc. poparcia (bez zmian) i AgroUnia poniżej 1 proc. poparcia (także bez zmian). Jak wynika z sondażu, 14 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać swoich preferencji wyborczych.
Sondaż przeprowadzono 8-13 kwietnia na grupie 979 osób powyżej 18. roku życia. Preferencje partyjne zbadano wśród 670 osób, które zadeklarowały udział w wyborach.
Zakładając, że opozycyjne partie, połączyłyby siły, mogłyby mieć szansę na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości. Przewaga partii rządzącej nad Koalicją Obywatelską wynosi bowiem 4 punkty procentowe.
Z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl opublikowanego w poniedziałek wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 39 proc. poparcia, gdyby wybory miały odbyć się w kwietniu. W porównaniu do marca poparcie dla tej partii spadło o 0,2 punktu procentowego. W pierwszej trójce komitetów znalazłyby się również Koalicja Obywatelska i Polska 2050. Koalicja Obywatelska odnotowała poparcie na poziomie 26,4 proc. (wzrost o 1 p.p.), a Polska 2050 - 9,1 proc. (spadek o 1,8 p.p.).
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Do Sejmu swoich posłów wprowadziłyby także Lewica (8,5 proc., wzrost o 0,2 p.p.), Konfederacja (8,3 proc., wzrost o 0,9 p.p.) i PSL-Koalicja Polska (6,6 proc., wzrost o 0,5 p.p.).