Wojna w Ukrainie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki jedzie do Kijowa. "Wyraz wsparcia"

Senatorowie z Polski i Czech są w drodze do Kijowa. W delegacji uczestniczą m.in. marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki i przewodniczący Senatu Czech Milos Vystrcil. Zostali zaproszeni przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Na stronie Senatu RP czytamy, że czwartkowa wizyta Tomasza Grodzkiego i Milosa Vystrcila w stolicy pogrążonej w wojnie Ukrainy "jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech".

Tomasz GrodzkiSenat. Wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego. Senatorowie zdecydowali

Senatorowie z Polski i Czech odwiedzą Kijów

Oprócz marszałka Grodzkiego, do Kijowa wybrali się wicemarszałkowie Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki.

W delegacji czeskiej znaleźli się: przewodniczący Senatu Czech Milos Vystrcil, pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Jirí Ruzicka oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Pavel Fischer.

Wojna w Ukrainie. Wizyty zachodnich polityków w Kijowie. W środę pojechał tam prezydent Andrzej Duda

W środę w Kijowie prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda - spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem. Wizyta przywódców dotyczyła materialnego, politycznego i symbolicznego wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Politycy oglądali zniszczenia m.in. w Borodiance i Irpieniu w obwodzie kijowskim.

Zobacz wideo Co wynika z wizyty premierów w Kijowie? Szrot: Czytelny akt solidarności i wsparcia

W ubiegłym tygodniu wizytę w stolicy Ukrainy złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i unijny szef dyplomacji Josep Borrell. W wizycie uczestniczył premier Słowacji Eduard Heger. Również w zeszłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Natomiast w połowie marca w Kijowie byli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Emmanuel Macron podczas kampanii wyborczej we Francji"Macronete" - słowo popularne wśród Ukraińców wyśmiewa działania Macrona

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: