Semeniuk może być spokojna o posadę w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej. Resort nie ma zastrzeżeń

W kwietniu mija pół roku odkąd wiceministra rozwoju Olga Semeniuk została przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Władze resortu deklarują, że Semeniuk na razie pozostanie na swoim stanowisku w Radzie, a do jej pracy nie mają "żadnych zastrzeżeń". Z informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, że wiceministra do tej pory uczestniczyła m.in. w pracach nad kształtowaniem polskiej polityki kosmicznej.

"Działalność Pani Minister Olgi Semeniuk na stanowisku Przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej nie budzi żadnych zastrzeżeń" - napisal wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki w odpowiedzi na pytania zadane przez przewodniczącego parlamentarnego koła Porozumienia Michała Wypija.

Czym zajmowała się Semeniuk w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej przez ostatnie blisko pół roku? Z informacji przekazanych przez wiceministra Goleckiego wynika, że m.in. "nadzorowała departament właściwy do spraw zagadnień z zakresu polityki kosmicznej" i "uczestniczyła w zadaniach polegających na kształtowaniu polskiej polityki kosmicznej realizowanej w ramach programów krajowych i międzynarodowych, w tym programów Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Nadzoruje również departament współpracujący w zakresie opracowania ram prawnych odnośnie do przyszłego prawa o działalności kosmicznej oraz departament odpowiedzialny za rozwój przedsiębiorczości, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Jest to istotne, bowiem polski sektor kosmiczny w zasadniczej części składa się z MŚP" - dodał wiceszef resortu rozwoju i technologii.

Mariusz Golecki przekazał także, że "nie zaistniały przesłanki określone w ustawie" do odwołania Olgi Semeniuk ze składu Rady. Podkreślił, że została do niej powołana "z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach".

O objęciu przez Olgę Semeniuk stanowiska przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 22 października ubiegłego roku. Wyzwania, przed którymi musiała stanąć wiceszefowa resortu w nowej roli, to m.in. kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r., a także przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

Zobacz wideo Należy rozmawiać z Putinem? Kowal: Zełenski stoi przed diabelskim dylematem

POLSA. Jakie są główne zadania Polskiej Agencji Kosmicznej?

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) powstała w 2014 r. Do jej głównych zadań należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej.

Olga Semeniuk, 2020Olga Semeniuk zajmie się kosmosem. Wiceministra rozwoju nową przewodniczącą Rady POLSA

To także współpraca z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej; oraz działanie na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym czy prognozowaniu pogody.

Olga Semeniuk. Kim jest przewodnicząca Rady POLSA?

Olga Semeniuk urodziła się w 1988 r. w Warszawie. Jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim, Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, a także studium dla przyszłych liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W trakcie studiów odbyła również staż w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Olga SemeniukAfera mailowa. Semeniuk miała pisać do Dworczyka ws. pracy w resorcie

Z Prawem i Sprawiedliwością Semeniuk związana jest o 2011 r., początkowo w ramach Forum Młodych PiS. W latach 2016-2019 pracowała w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 2018 r. jest radną Warszawy, wcześniej zasiadała w radzie dzielnicy Wola.

W styczniu 2020 r. objęła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, następnie w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, a potem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Od października ubiegłego roku jest sekretarzem stanu w tym resorcie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: