Zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. Minister Obrony polecił SKW zbadanie sprawy publikacji

Szef MON Mariusz Błaszczak polecił Służbie Kontrwywiadu Wojskowego zbadanie sprawy publikacji zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej. Fotografie przedstawiające m.in. ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego znalazły się w raporcie podkomisji Antoniego Macierewicza.

Podkomisja Antoniego Macierewicza opublikowała w poniedziałek raport, który ma wyjaśniać przyczynę katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. W ogólnodostępnej analizie znalazły się nieocenzurowane zdjęcia niektórych ofiar, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Katastrofa smoleńska. Zdjęcia ofiar w raporcie podkomisji Macierewicza. Senator Brejza interweniował w MON

Kiedy informacja o zdjęciach rozeszła się w mediach społecznościowych, strona podkomisji przestała działać. Ministerstwo Obrony odcięło się od publikacji. Macierewicz wydał oświadczenie, w którym przeprosił "za niedopuszczalny błąd publikacji zdjęć wywołujących ból i traumatyczne przeżycia".

Senator KO Krzysztof Brejza skierował w tej sprawie interpelację do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w której zwrócił się o "podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do usunięcia zdjęć z raportu". Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

Prezentacja raportu dot. katastrofy smoleńskiej przygotowanego przez komisję Antoniego MacierewiczaPodkomisja smoleńska opublikowała zdjęcia zwłok ofiar katastrofy

MON do publikacji odniosło się na Twitterze. "Informujemy, że Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem jest niezależna. MON nie ingerowało w prace komisji oraz treści zawarte w raporcie" - oświadczył resort. "Minister polecił SKW zbadanie sprawy publikacji zdjęć w raporcie" - dodano.

Raport Antoniego Macierewicza "wyjaśnia" to, co zostało już wyjaśnione

11 kwietnia podczas prezentacji raportu Antoni Macierewicz stwierdził, że przyczyną katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku był wybuch na pokładzie samolotu Tu-154. Ustalenia podkomisji smoleńskiej są jednak sprzeczne z oficjalnym raportem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Polskiego (PKBWL) pod przewodnictwem Jerzego Millera. Ona z kolei oceniła, że bezpośrednią przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania (100 m), przy zbyt dużej prędkości opadania, w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Prezentacja raportu dot. katastrofy smoleńskiej przygotowanego przez komisję Antoniego MacierewiczaZdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. Autor opracowania zabrał głos

Więcej o: