Wojna w Ukrainie. Polacy pozytywnie o działaniach rządu. Zaskoczeniem ocena wyborców opozycji [SONDAŻ]

Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazują, że Polacy w większości mają pozytywne opinie o działaniach rządu Morawieckiego w związku z wojną w Ukrainie. Poparcie dla poczynań rządzących deklaruje całkiem spora grupa wyborców opozycji.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków pozytywnie ocenia działania gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Łącznie jest to 64,9 proc.

Sondaż. Wyborcy opozycji o działaniach władzy w związku z inwazją Rosji w Ukrainie

50,6 proc. ankietowanych "raczej dobrze" ocenia działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 14,3 proc. respondentów, a "raczej źle" jedynie 22,7 proc., "zdecydowanie źle" natomiast tylko 6,9 proc. ankietowanych. Z kolei zdania nie ma 5,5 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu".

Zobacz wideo Kowal: Zachodni politycy powinni zrozumieć, że Rosja jest strukturalnie niebezpieczna

Co ciekawe, "zaskoczeniem może być pozytywna ocena wyborców opozycji" - 43 proc. z oceną "raczej dobrze" dla rządu Morawieckiego. Opcję "zdecydowanie źle" wybrało 13 proc. badanych, "raczej źle" - 36 proc., "zdecydowanie dobrze" - 6 proc. ankietowanych.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Nie zaskakują mnie te wyniki, ponieważ wszyscy nas chwalą i mówią, jak fanatycznie pomagamy - mówi "Rzeczpospolitej" dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Batorego.

- Oceniane są konkretne działania, a nie sympatie polityczne - mówi prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zauważa, że "ocena odrywa się od ogólnych sympatii politycznych" - Ocenia się rzeczywiste działania. Nawet jeśli oceny opozycji nie są przepełnione optymizmem. Z punktu widzenia rządzących oznacza to, że nie trzeba tworzyć wewnętrznych konfliktów, żeby rząd był dobrze oceniany - dodaje prof. Flis.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Badanie CATI zostało przeprowadzone 1-2 kwietnia na tysiącu respondentów.

Zjednoczona Prawica traci "wojenne poparcie"? Więcej osób niezdecydowanych

Z kolei w ostatnim sondażu na temat preferencji politycznych przeprowadzonym przez firmę Research Partner opublikowanym na łamach naTemat.pl, największym poparciem Polaków wciąż cieszy się Zjednoczona Prawica. Gdyby wybory parlamentarne w Polsce miały odbyć się w najbliższy weekend, Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami mogłoby liczyć na 32,7 proc. głosów.

Wiktor Medwedczuk zatrzymany przez ukraińskie służbyZełenski proponuje wymianę przyjaciela Putina na ukraińskich jeńców

Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 23,3 proc. Na trzecim miejscu znalazłaby się z wynikiem 11,6 proc. Polska 2050. Poparcie Konfederacji to 6,3 proc. Z kolei na Lewicę głos oddałoby 6,1 proc. wyborców.

Jak informuje naTemat.pl w porównaniu z poprzednim badaniem tej samej pracowni wszystkie partie straciły poparcie. Najbardziej, bo aż o 1,7 punktu procentowego spadło poparcie Konfederacji. PiS i KO straciły po 0,9 p.p., Lewica 0,3 p.p., a PL2050 0,2 p.p. Wskazuje również, że rośnie odsetek osób niezdecydowanych. Aż 12,7 proc. badanych nie potrafiło zadecydować, do kogo trafiłby ich głos, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższych dniach.

Badanie przeprowadzono na panelu badawczym ARIADNA w dniach 8-11 kwietnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentacyjnej próbie 1055 osób.

Więcej o: