Zjednoczona Prawica traci "wojenne poparcie". Nie tylko ona jest na minusie [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Research Partner dla naTemat.pl Zjednoczona Prawica straciła już zapasowe poparcie, którym cieszyła się od wybuchu wojny w Ukrainie. Mniejszego poparcia mogą spodziewać się też inne ugrupowania. Rośnie za to grupa wyborców niezdecydowanych.
Zobacz wideo Gowin: Andrzej Duda ma szanse nawiązania do najlepszych kart prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Według najnowszego sondażu preferencji politycznych przeprowadzonego przez firmę Research Partner dla naTemat.pl największym poparciem Polaków wciąż cieszy się Zjednoczona Prawica. Gdyby wybory parlamentarne w Polsce miały odbyć się w najbliższy weekend, Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami mogłoby liczyć na 32,7 proc. głosów.

Więcej najnowszych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Poparcie dla partii spada. Rośnie grupa niezdecydowanych [SONDAŻ]

Drugie miejsce w preferencjach głosujących zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 23,3 proc. Trzecie miejsce i 11,6 proc. zdobyłaby natomiast Polska 2050. Według sondażu ponad progiem wyborczym znalazłyby się także Konfederacja z poparciem równym 6,3 proc. oraz Lewica, na którą głos oddałoby 6,1 proc. wyborców.

Według doniesień naTemat.pl w porównaniu z poprzednim badaniem tej samej pracowni wszystkie partie straciły poparcie. Najwięcej, bo aż o 1,7 punktu procentowego spadło poparcie Konfederacji. PiS i KO straciły po 0,9 p.p., Lewica 0,3 p.p., a PL2050 0,2 p.p.

W porównaniu do poprzedniego badania firmy wzrósł natomiast odsetek osób niezdecydowanych. Aż 12,7 proc. badanych nie potrafiło bowiem wskazać, na kogo oddałoby swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie.

Badanie przeprowadzono na panelu badawczym ARIADNA w dniach 8-11 kwietnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentacyjnej próbie 1055 osób.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy urosło, ale znów wraca do normy

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", którego wyniki cytowaliśmy tydzień temu, również najwięcej pytanych oddałoby swój głos w wyborach na Zjednoczoną Prawicę. Jak donosił dziennik poparcie partii, które wzrosło po wybuchu wojny w Ukrainie, wraca do poziomu sprzed 24 lutego. Z badania wynika, że na koalicję rządzącą zagłosowałoby 32,9 proc. ankietowanych (o 1,8 pp. więcej w niż dwa miesiące temu), z kolei na Platformę Obywatelską swój głos oddałoby 25,1 proc. pytanych (spadek o 1,6 pp.).

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 - na ugrupowanie Szymona Hołownii zagłosowałoby 9 proc. respondentów (spadek o 2,1 pp.). Na Lewicę oddałoby swój głos 7,1 proc. ankietowanych (wzrost o 0,5 pp.), a na Konfederację 6,3 proc. (która minimalnie traci). Najmniej badanych wskazało, że zagłosowałoby na PSL - tylko 5 proc. (partia również minimalnie traci w sondażu).

Więcej o: