Suski wciska PO, że popiera agresję Rosji. Żąda, by "wykluczyła Serbię z klubu PE", choć jej tam nie ma

Poseł Marek Suski wezwał w Sejmie wezwał Platformę Obywatelską do "wykluczenia Serbii z klubu w Parlamencie Europejskim". Co prawda rządząca w Serbii partia jest członkiem stowarzyszonym Europejskiej Partii Ludowej, ale sam kraj nie jest w Unii Europejskiej, więc nie ma swoich przedstawicieli w PE.

Poseł Marek Suski wezwał w środę (6 kwietnia) w Sejmie Platformę Obywatelską do wykluczenia Serbii "z klubu w Parlamencie Europejskim". - Rzeczywiście zbrodnie rosyjskie są ogromne, ale jeżeli można coś zrobić na arenie międzynarodowej, to Platforma Obywatelska może z klubu w Parlamencie Europejskim wykluczyć Serbię - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz wideo Suski żąda, by PO "wykluczyła Serbię z klubu PE", choć jej tam nie ma

Poseł Marek Suski mocno się zagalopował. Oskarża PO, że popiera agresję Rosji

- Wy jesteście z tymi, którzy tę agresję popierają i ręka w rękę wspieracie tę agresję. A polski rząd, który robi na arenie międzynarodowej najwięcej, jest doceniony przez cały świat. A wy atakujecie i krytykujecie.  Premier i wicepremier byli w Kijowie. Was na to nie stać. Uderzcie się w swoje piersi - wzywał polityków PO Marek Suski. 

Swoje oskarżenia poseł PiS powtórzył także w rozmowie z dziennikarką TVN24, która odbyła się na sejmowym korytarzu. Marek Suski zwrócił się do Donalda Tuska i zapytał, "kiedy z EPL wykluczą Serbię, która wprost popiera agresję rosyjską". 

Posłowi chodziło o Serbską Partię Postępową, która rządzi w Serbii od 2016 roku, jest też członkiem stowarzyszonym Europejskiej Partii Ludowej, której przewodniczy obecnie Donald Tusk. Serbia nie jest jednak członkiem Unii Europejskiej, a tym samym nie może mieć swoich przedstawicieli w żadnym klubie w Parlamencie Europejskim. A to ich wykluczenie z PE domagał się właśnie Suski. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl. 

Donald Tusk. 25. rocznica uchwalenia KonstytucjiTusk: Problemem nie jest słaba konstytucja, a ci, którzy ją gwałcą

"Nie dość, że Serbia nie chce być w UE, nie dość, że jej w Unii nie ma, to jeszcze Suski ją z niej wyrzucił"

Wypowiedź Marka Suskiego była komentowana przez polityków na Twitterze, którzy wytykali mu brak wiedzy. "Gotów jestem poprzeć propozycje pana ministra Marka Suskiego, jeśli w ramach wymiany poparć rząd *** [PiS - red.] uzna niepodległość San Escobar" - napisał europoseł Radosław Sikorski

"Biedna ta Serbia. Nie dość, że sama w UE być nie chce, nie dość, że jej w Unii nie ma, to jeszcze Suski ją z niej wyrzucił" - napisał z kolei dziennikarz Wirtualnej Polski Michał Gostkiewicz. 

Więcej o: