Brejza zapytał, na ilu Rosjan polski rząd nałożył sankcje. Odpowiedź: Na niewielu

W czasie pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie polski rząd zastosował sankcje wobec trzech obywateli rosyjskich i pięciu podmiotów - przekazał Krzysztof Brejza. Jak dowiedział się senator, łączna wartość zamrożonych środków wynosi ok. 126 mln złotych.
Zobacz wideo Vakuliuk: Mój sąsiad z Buczy pisał nam, jak się zmienia miejscowość, nie zdążył napisać, że Bucza jest wolna

22 marca Krzysztof Brejza w trybie interwencji senatorskiej zwrócił się do Mateusza Morawieckiego z pytaniami dot. sankcji nałożonych na Rosjan. "Wobec ilu obywateli Federacji Rosyjskiej zastosowano zamrożeniu majątku na terenie Polski od dnia 24 lutego 2022 roku do 10 marca 2022 roku?" i "jakiej szacunkowo wartości majątek został zamrożony?" - zapytał premiera senator Brejza.

Odpowiedzi polityk otrzymał od Ministerstwa Finansów. Jak poinformował resort, do 24 marca (wówczas mijał pierwszy miesiąc wojny) zastosowano sankcje wobec trzech osób i pięciu podmiotów, a łączna wartość zamrożonych środków wynosi ok. 126 mln złotych.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Duda w CNNDuda w CNN: "Zbrodnia w Buczy wypełnia znamiona ludobójstwa"

Projekt ustawy dot. sankcji na rosyjskie podmioty wrócił do komisji

W środę projekt ustawy umożliwiającej nakładanie sankcji na podmioty rosyjskie trafił z powrotem do komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych. Stało się tak dlatego, ponieważ zostały zgłoszone poprawki do przepisów o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Projekt w Sejmie przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Rządowa ustawa pozwoli zamrozić fundusze firm i osób, które wspierają rosyjską agresję wobec Ukrainy. Zostaną one wpisane na specjalną listę prowadzoną przez szefa MSWiA. Jak napisano w projekcie ustawy, kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 milionów złotych. Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach.

W projekcie znalazły się także zapisy wprowadzające zakaz importu do Polski rosyjskiego węgla.

Wołodymyr Zełenski w BuczyWołodymyr Zełenski o Mariupolu: Myślę, że tam jest tragedia, piekło

Co się dzieje w Ukrainie?

Rosja przygotowuje się do ofensywy w Donbasie. Atakuje też wiele ukraińskich miast w innych regionach, jednak główne wysiłki koncentrują na przygotowaniach do ofensywy, której celem jest zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego - podał ukraiński Sztab Generalny.

O tym mówił także w nocnym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jeśli nie będzie uderzającego w Rosję mocnego pakietu sankcji i dostaw broni dla Kijowa, Kreml uzna to za przyzwolenie na dalszą agresję, na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie.

Rosjanie nadal blokują i ostrzeliwują Charków. Przez zajęcie miasta Izium, w okolicach którego trwają walki, rosyjskie wojska próbują otoczyć Ukraińców broniących swoich pozycji w Donbasie.

Więcej o: