Czarzasty do PiS: "Schrzaniliście to, macie naprawić". Zmiana konstytucji?: Małpie brzytwy się nie daje

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy, w Porannej Rozmowie Gazeta.pl zwrócił się do polityków PiS ws. KPO, z którego środki wciąż są zamrożone. - Schrzaniliście to, macie to naprawić. Dlaczego mam za to brać odpowiedzialność? (...) Macie to tak procedować, żeby poprawić stan praworządności i żeby KE to zaakceptowała. Do roboty - mówił.
Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty w Porannej Rozmowie Gazeta.pl

Rozmowę z Włodzimierzem Czarzastym poprowadził dziennikarz Gazeta.pl Łukasz Rogojsz. Wśród tematów znalazła się m.in. sytuacja w Ukrainie - w tym słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zaproponował wysłanie tam misji pokojowej, oraz odpowiedź prezydenta Ukrainy, który stwierdził, że "nie do końca rozumie" tę propozycję. - Myślę, że ta propozycja zaskoczyła również pana Kaczyńskiego, gdy to powiedział - skwitował wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty do PiS ws. KPO: Schrzaniliście to. Mam dość wstydzenia się za Ziobrę i Kaczyńskiego

Czarzasty skomentował też kwestię finansowania uchodźców, którzy uciekli przed wojną do Polski. 

- Musimy żądać od Unii Europejskiej środków finansowych na uchodźców - powiedział. Odnosząc się do Krajowego Planu Odbudowy, z którego Polska wciąż nie dostała środków (wcześniej minister Nowak zapowiedział, że decyzja KE ws. KPO to formalność - zaraz później został zdymisjonowany), stwierdził z kolei.

Schrzaniliście to, macie to naprawić. Dlaczego mam za to brać odpowiedzialność? (...) W komisji są trzy projekty. Macie to tak procedować, żeby poprawić stan praworządności i żeby KE to zaakceptowała. Do roboty.

 - Mam dosyć, że mam się wstydzić za Ziobrę i Kaczyńskiego, który w sprawie Izby Dyscyplinarnej się przepychają - dodał ostro, puentując, że w sprawie KPO "zamiast pieniędzy popłynął Nowak".

Pytany o zmianę konstytucji, o której od jakiegoś czasu mówi PiS (argumentując, że zmiany dotyczyłyby prawa własności oraz poluzowania konstytucyjnej reguły długu dla wydatków na zbrojenia), powiedział:

Małpie brzytwy się nie daje. Nie ufam PiS-owi.

Pytany o ostatnie ustalenia z negocjacji Rosja-Ukraina, według których Polska mogłaby być jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy, Czarzasty odparł:

Nie wierzę w efekty tych rozmów, bo nie wierzę Putinowi i jego dyplomacji (...) Mam ciepłą radę dla polskiego rządu. Zanim cokolwiek podpiszecie, skonsultujcie to z państwami, które będą musiały nam pomóc

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Więcej o: