PiS chce odwołać marszałka Tomasza Grodzkiego: Wyczerpuje znamiona zdrady stanu

Prawo i Sprawiedliwość w tym tygodniu złoży wniosek o odwołanie marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. Powód? Jego wypowiedź do uchodźców z Ukrainy, w której zarzucał rządowi finansowanie "zbrodniczego reżimu".

Więcej na temat polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Klub Prawa i Sprawiedliwości zamierza złożyć wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu. Dokument ma zostać złożony jeszcze w tym tygodniu - zapowiedzieli podczas briefingu prasowego wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Zobacz wideo Czy prace nad ustawą dotyczącą Izby Dyscyplinarnej to test dla Zjednoczonej Prawicy? Senator Jackowski odpowiada

PiS złoży wniosek o odwołanie marszałka senatu

- W czwartek odbędzie się posiedzenie senackiego klubu PiS i po zebraniu podpisów złożymy wniosek o odwołanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - zapowiedział Ryszard Terlecki. Kto miałby zająć miejsce Grodzkiego? Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko marszałka będzie wicemarszałek izby Marek Pęk.

On sam stwierdził, że wniosek wymaga "precyzyjnego i poważnego uzasadnienia". Dodał, że sprawą, która zdecydowała o złożeniu wniosku o odwołanie Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu, jest jego wypowiedź do narodu ukraińskiego.

- Według mnie, wyczerpuje znamiona zdrady stanu, więc nie mogliśmy inaczej zareagować - wyjaśnił Pęk.

Chodzi o nagranie, w którym Grodzki przepraszał Ukraińców za polski rząd i mówił o finansowaniu "zbrodniczego reżimu nawet wbrew intencjom". Za te słowa krytykowali go także politycy związani z PO.

Rafał TrzaskowskiGrodzki przepraszał Ukraińców. Trzaskowski: Ta retoryka poszła za daleko

Pęk mówił też, że dyskusja nad wnioskiem będzie też okazją do podsumowania całokształtu działalności marszałka Grodzkiego.

Stwierdził, że od ponad roku marszałek Senatu blokuje wniosek o uchylenie mu immunitetu. Dodał, że Tomasz Grodzki "utrudniał procedowanie tarcz antycovidowych".

- Senat próbował doprowadzić do poważnego kryzysu konstytucyjnego poprzez uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów prezydenckich - stwierdził wicemarszałek, zarzucając Grodzkiemu zawłaszczenie i upolitycznienie Kancelarii Senatu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.Mueller skrytykował wypowiedź Grodzkiego do ukraińskiego parlamentu

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: