Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Donald Tusk daleko w tyle [SONDAŻ CBOS]

Z najnowszego rankingu zaufania CBOS wynika, że prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków. Jako jedyny odnotował on wynik powyżej 50 proc. Z najniższym zaufaniem zmagają się natomiast Jarosław Kaczyński i Donald Tusk, wobec których brak zaufania zadeklarowało kolejno 56 i 51 proc.

W ramach badania sporządzonego przez CBOS ankietowani mieli za zadanie zaznaczyć, w jakim stopniu każdy z przedstawionych polityków budzi ich zaufanie bądź nieufność. Z sondażu wynika, że obecnie na szczycie rankingu zaufania znaleźli się: Andrzej Duda, Szymon Hołownia oraz Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Morawiecki został zapytany, kiedy PiS złoży projekt o zmianach w Konstytucji. "Najbliższe posiedzenie Sejmu"

Sondaż. Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Kto wypadł najgorzej? 

"W marcu obserwujemy dość powszechną poprawę notowań polityków, w tym najważniejszych osób w państwie. Najwięcej w ocenie badanych zyskał prezydent Andrzej Duda, który jednak jako jedyny cieszy się zaufaniem większości Polaków" - podał CBOS na Twitterze.

Zaufanie wobec prezydenta Andrzeja Dudy okazało 57 proc. Polaków (to wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w lutym). To jedyny polityk, któremu ufa więcej niż połowa badanych. Nieufność wobec prezydenta okazało natomiast 30 proc. badanych (spadek o 7 pkt proc.). 

Na drugim miejscu rankingu zaufania znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Politykowi ufa 46 proc. ankietowanych (wzrost o 1 proc.), brak zaufania okazało natomiast 26 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Podium rankingu zamyka premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 45 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.), nie ufa mu natomiast 43 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.). 

Więcej informacji na temat polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czwartym miejscu w rankingu zaufania CBOS znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W jego przypadku zaufanie wyraziło 44 proc. badanych (wzrost o 6 pkt proc.), a brak zaufania 35 proc. (spadek o 4 pkt proc.). Piąte miejsce zajął natomiast lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 37 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.), a nie ufa 24 proc. (spadek o 2 proc.). 

Ranking zaufania CBOS. Tuskowi nie ufa 51 proc. Polaków, Kaczyńskiemu - 56 proc.

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania CBOS znaleźli się: 

 • szef MON Mariusz Błaszczak (zaufanie - 36 proc., brak zaufania - 31 proc.);
 • minister zdrowia Adam Niedzielski (zaufanie - 34 proc., brak zaufania - 29 proc.);
 • lider PO Donald Tusk (zaufanie - 32 proc., brak zaufania - 51 proc.);
 • wicepremier Jarosław Kaczyński (zaufanie - 32 proc., brak zaufania - 56 proc.);
 • minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (zaufanie - 31 proc., brak zaufania - 49 proc.);
 • marszałkini Sejmu Elżbieta Witek (zaufanie - 30 proc., brak zaufania - 33 proc.);
 • marszałek Senatu Tomasz Grodzki (zaufanie - 28 proc., brak zaufania - 32 proc.);
 • lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (zaufanie - 28 proc., brak zaufania - 46 proc.);
 • szef MSZ Zbigniew Rau (zaufanie - 25 proc., brak zaufania - 12 proc.);
 • polityk Konfederacji Krzysztof Bosak (zaufanie - 25 proc., brak zaufania - 35 proc.);
 • szef MSWiA Mariusz Kamiński (zaufanie - 24 proc., brak zaufania - 31 proc.);
 • szef KPRM Michał Dworczyk (zaufanie - 23 proc., brak zaufania - 26 proc.);
 • szef MKiDN Piotr Gliński (zaufanie - 23 proc., brak zaufania - 26 proc.);
 • szef MAP Jacek Sasin (zaufanie - 23 proc., brak zaufania - 44 proc.);
 • szef MEiN Przemysław Czarnek (zaufanie - 23 proc., brak zaufania - 46 proc.);
 • lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (zaufanie - 22 proc., brak zaufania - 29 proc.);
 • minister rolnictwa Henryk Kowalczyk (zaufanie - 15 proc., brak zaufania - 16 proc.).

Andrzej Duda w Brukseli, 24 marca 2022 r.Duda o ewentualnym ataku na Polskę: Mamy gdzie pochować napastników

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach od 28 lutego do 10 marca na próbie liczącej 1078 osób. Badanie odbyło się przy pomocy metod: CAPI, CATi i CAWI. 

Centrum Badania Opinii Społecznej jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Choć w ciągu ostatnich miesięcy Andrzej Duda cieszy się stosunkowo wysokim zaufaniem Polaków, jeszcze w październiku ubiegłego roku odnotował najgorszy wynik od trzech lat - wynika z sondażu przeprowadzonego wówczas przez IBRiS dla Onetu. Cieszył się wówczas zaufaniem 38,1 proc. ankietowanych. Poprzednią tak niską ocenę odnotował w kwietniu 2018 roku, kiedy ufało mu 36,6 proc. Polaków. 

Sondaż. Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory 

Z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który został opublikowany 23 marca, wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, do której poparcie wyraziło 34,6 proc. ankietowanych. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 23,2 proc. respondentów. W Sejmie znalazłyby się też: Polska 2050 (11,1 proc. głosów), Lewica (6,9 proc.) i Konfederacja (6,7 proc.). Więcej na ten temat w materiale:

Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i jego partyjny podwładny premier rządu PiS Mateusz Morawiecki w sejmowych ławach. Warszawa, 8 kwietnia 2022 r.Sondaż: Zjednoczona Prawica wygrałaby teraz wybory, w Sejmie pięć ugrupowań

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: