Premier Morawiecki przekazał informację o dymisji Piotra Nowaka pod sam koniec konferencji ws. zmian podatkowych (ogłoszono nowe elementy tzw. tarczy antyputinowskiej - w jej ramach podatek PIT zostanie obniżony od 1 lipca 2022 roku z 17 do 12 procent, zmiany przewidują też likwidację ulgi dla klasy średniej i nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej dla firm).
- Jeśli już nie ma pytań, to jeszcze krótkie oświadczenie premiera - zapowiedział rzecznik rządu. Następnie Morawiecki przekazał:
Szanowni państwo, chciałbym poinformować, że podjąłem decyzję o dymisji ministra Piotra Nowaka ze stanowiska ministra rozwoju i technologii. Już przekazałem wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy
Decyzja spowodowana jest tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z panem ministrem.
Premier po tych słowach opuścił salę, nie odpowiadał już później na pytania.
To właśnie Piotr Nowak przekazał we wtorek późnym wieczorem, że w Komisji Europejskiej jest zielone światło do wypłacenia Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, który miał zostać "uruchomiony lada chwila". Jak relacjonowała Polska Agencja Prasowa, powoływał się przy tym na trzech unijnych komisarzy, którzy mieli zapewnić, że "jest w Komisji Europejskiej polityczna zgoda na Krajowy Plan Odbudowy". Przekazał też wówczas, że Polska spełniła warunek Komisji Europejskiej, która uzależniła akceptację wypłaty KPO od projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. - Taki projekt wpłynął do Sejmu - powiedział Nowak. Projekt wpłynął jednak nie jeden, a aż pięć (konkurencyjnych) - zostały złożone przez Andrzeja Dudę, Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i opozycję. Rozpatrywanie tych projektów ma się rozpocząć w czwartek o godzinie 14.
Przedstawiciele rządu początkowo nie odnosili się wprost do słów Nowaka o KPO. - Nie ma jeszcze politycznego porozumienia z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy, chciałbym być takim optymistą, jak minister rozwoju Piotr Nowak, ale jest jeszcze trochę rzeczy do dopięcia ws. KPO - przekazał w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Polska wnioskowała z KPO o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów, a także o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl