Duda o rosyjskich przywódcach: Zachowują się jak Hitler, jak niemieckie SS

Inwazja Rosji na Ukrainę jest "nie tylko polityczną klęską, ale i militarną porażką wielkiej, wydawałoby się, armii rosyjskiej" - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w Ukrainie obecnie mają miejsce "mordy bez precedensu".

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Sofii spotkał się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Tematem rozmów była wojna w Ukrainie i czwartkowy szczyt NATO w Brukseli.

Podczas spotkania z dziennikarzami, Radew nazwał rosyjski atak "niedopuszczalnym". Podkreślił też, że "bezpieczeństwo europejskie nie jest już pewne".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Razem z Polską będziemy wspólnie wspierać wschodnią flankę NATO - zapowiedział. Bułgarski prezydent zaznaczył, że Polska bardzo dobrze radzi sobie z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.  Zwrócił jednocześnie uwagę, że Bułgaria jest na "drugiej linii". - Mamy już ponad 100 tys. uchodźców - przekazał Rumen Radew.

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Andrzej Duda: Rosyjscy przywódcy jak Hitler

Andrzej Duda stwierdził z kolei, że "Putin myślał, że w ciągu kilku dni opanuje Ukrainę, zapanuje nad Kijowem, nad wielkimi ukraińskimi miastami, osiągnie całe wybrzeże Morza Czarnego".

- Takie były plany, stąd ta decyzja o pełnoskalowej inwazji, która, jak do tej pory, można śmiało powiedzieć, jest nie tylko polityczną klęską, ale i militarną porażką wielkiej, wydawałoby się, armii rosyjskiej - mówił polski prezydent. Podkreślił, że Ukraińcy cechują się bohaterstwem i sporymi umiejętnościami. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>>

- Wierzę w to głęboko, że świat będzie umiał te [rosyjskie - red.] zbrodnie w sposób skuteczny rozliczyć tak, aby zniechęcić wszystkich innych potencjalnych przywódców i dowódców, którzy w sposób bandycki, będą chcieli realizować swoje wojenne - powiedział Andrzej Duda.

Według polskiego prezydenta "dzisiaj dokładnie tak samo zachowuje się armia rosyjska, tak samo zachowują się rosyjscy przywódcy, jak Hitler, jak niemieckie SS, jak niemieccy piloci faszystowskiej armii w czasie II wojny światowej". - To są mordy bez precedensu, to jest z coś, czym wolny świat nie może się pogodzić - mówił w Sofii polityk.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: