We wtorek na antenie Programu 3. Polskiego Radia gościł Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Polityk odpowiadał m.in. na pytania dotyczące poniedziałkowej wizyty w Polsce szefa CIA Williama Burnsa. - Współpraca wywiadowcza pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi trwa od dawna. Ostatnio się zintensyfikowała - zdradził Paweł Szrot.
- Osobiście spotkałem się w grudniu - w imieniu pana prezydenta - z panią Avril Haines, dyrektor wywiadu amerykańskiego. Ta współpraca jest bardzo dobra i trwa, jak widać - powiedział Paweł Szrot. Szef Gabinetu Prezydenta nie podał jednak więcej szczegółów na temat obu spotkań.
Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Prezydent Andrzej Duda przyjął wczoraj w Pałacu Prezydenckim dyrektora amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej Williama Burnsa. W spotkaniu uczestniczyli również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski i szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Ambasador Brzeziński po spotkaniu przypomniał na Twitterze przemówienie Joe Bidena z 1997 roku, które wygłosił 25 marca na Uniwersytecie Warszawskim:
25 lat temu ówczesny senator Biden prognozował, że Polska wniesie istotny wkład w rozwój NATO, mając na uwadze wcześniejsze zaangażowanie Polaków w obronę demokracji. Tak się stało. Dziś Polska odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu wschodniej flanki Sojuszu.
Amerykańskie media informowały, że szef CIA William Burns odwiedził Europę również w styczniu, na miesiąc przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W ramach tajnej wizyty odwiedził Kijów i Berlin. Nieoficjalnie wiadomo, że William Burns starał się przekonać europejskich przywódców do zajęcia bardziej stanowczej postawy wobec Rosji - nakłaniał m.in. rząd Niemiec do zamknięcia gazociągu Nord Stream 2.
W najbliższy piątek do Polski ma przylecieć prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Na sobotę zaplanowano spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Podczas briefingu w Białym Domu Jen Psaki powiedziała, że finalizowanie szczegółów wizyty prezydenta Bidena w Polsce nadal trwa i że dodatkowe informacje zostaną podane w ciągu najbliższych 24 godzin. Jak dotąd jedynym ogłoszonym oficjalnie punktem wizyty jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. - Podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem prezydent Biden podziękuje Polsce i polskim przywódcom za wysiłek, jaki włożyli w przyjęcie uchodźców i pomoc im w osiedleniu się w Polsce w tych tragicznych okolicznościach - powiedziała.
Na pytana o polską propozycję misji pokojowej NATO w Ukrainie, Jen Psaki powiedziała, że USA będą wspierać naród ukraiński w obliczu rosyjskiej agresji, ale nie wyślą tam swoich wojsk. - Nie wyślemy amerykańskich żołnierzy, by walczyli z wojskami rosyjskimi. To nie jest w interesie Amerykanów ani bezpieczeństwa narodowego, ale będziemy dyskutować na temat różnych idei, także tej - oświadczyła. Rzeczniczka Białego Domu dodała, że podróż prezydenta Bidena do Kijowa nigdy nie była planowana. Dodała, że wizyta w amerykańskiego prezydenta w strefie wojennej wymagałaby zaangażowania ogromnych zasobów.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.