Donald Tusk: Postulat, by nie wpuszczać Orbana do przemysłu naftowego, został odrzucony przez premiera

Donald Tusk był w poniedziałek jednym z polityków, którzy wzieli udział w spotkaniu opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej "ciągle chodzi bardziej o politykę niż rzeczywistą pracę na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny".

- Polska dzisiaj potrzebuje decyzji i to natychmiast, a nie takich politycznych testów i politycznego badania, jak można znowu opozycję postawić w trudnej sytuacji. Bo właściwie głównie chyba temu było poświęcone spotkanie, jeśli chodzi o intencje panów Morawieckiego i Kaczyńskiego - powiedział po spotkaniu tvn24.pl Donald Tusk. 

Zobacz wideo Energodar. Mieszkańcy domagają się wypuszczenia mera

Donald Tusk: Jeśli chodzi o zmiany konstytucji, mam nadzieję, że dostaniemy to na piśmie

Donald Tusk, po spotkaniu przedstawicieli klubów parlamentarnych i kół poselskich z premierem i wicepremierem w sprawie propozycji zmian w związku z inwazją Rosji na Ukrainę podkreślił, że "w każdej sprawie, w której będą decyzje, będzie działanie" -  Jesteśmy do dyspozycji - dodał. Zadaniem lidera PO  "ciągle chodzi bardziej o politykę niż rzeczywistą pracę na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny". 

Tusk przekazał, że propozycja zamrożenia "rosyjskich aktywów w Polsce nie spotkała się z pozytywną opinią pana premiera". - Postulat, by nie wpuszczać Orbana, a za jego pośrednictwem Rosjan, do naszego przemysłu naftowego nie spotkał się z akceptacją i został odrzucony przez pana premiera - przekazał.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Lider PO dodał, że skierował prośbę o wykaz firm, które kupują węgiel w Rosji, jednak Morawiecki nie odniósł się do apelu Tuska. - Na moją propozycję, by zastosować działania, które zablokują możliwość kupowania węgla z Rosji bez czekania na podnoszenie ceł, nie dostałem żadnej odpowiedzi - wyjaśnił.

- Niezależnie od tego, jak oceniam przygotowanie premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego do tego spotkania i do zmian w konstytucji, mimo mojej oceny tego, w czym dziś uczestniczyłem, my i tak będziemy robić wszystko, by pomóc, a nie zaszkodzić - podkreślił Donald Tusk i dodał: "jeśli chodzi o zmiany konstytucji, mam nadzieję, że dostaniemy to na piśmie".

Mateusz Morawiecki spotkał się opozycją. Rząd chce zmienić konstytucję

Rzecznik rządu Piotr Müller przed spotkaniem premiera i wicepremiera z opozycja przekazał, że rozmowy będą dotyczyć kwestii, które "wymagałyby wdrożenia zmiany w konstytucji". Chodzi o wyłączenie z reguł finansowych finansowania kwestii związanych z armią. - Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie - przekazał rzecznik prasowy rządu

- Drugą kwestią, która wymaga zmiany konstytucji jest propozycja, która pozwala na to, aby na terenie Polski konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, konfiskować wszystkie majątki podmiotów osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskiej, w szczególności tych, które zostały objęte sankcjami ze strony Unii Europejskiej - wyjaśnił Piotr Müller.

 ******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: