Morawiecki spotka się z opozycją. Rząd chce zmienić konstytucję

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z opozycją, aby porozmawiać o kwestiach związanych ze zmianami m.in. finansowania armii oraz konfiskowaniem majątków rosyjskich oligarchów. Ustawy, które chciałby wprowadzić rząd wymagałyby zmian konstytucji.

KPRM przekazała, że rozpoczęło się już spotkanie premiera Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół poselskich w sprawie propozycji zmian w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Piotr Müller: Polskim obowiązkiem, jest przygotowanie polskiej armii w błyskawicznym tempie do możliwości ataku

Piotr Müller podczas wypowiedzi dla mediów przekazał, że premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiać w poniedziałek z opozycją na temat kwestii, które "wymagałyby wdrożenia zmiany w konstytucji". Spotkanie premiera z politykami opozycji odbywa się w kancelarii prezesa rady ministrów.

- Po pierwsze w sytuacji, w której Rosja grozi bezpośrednim atakiem na inne kraje UE, grozi atakiem w perspektywie również na Polskę, na kraje Bałtyckie, na które kraje do tej pory cieszyły się wolnością i cieszyły się bezpieczeństwem. Polskim obowiązkiem, jest przygotowanie polskiej armii w błyskawicznym tempie do takiej możliwości ataku. Dlatego proponujemy, aby z reguł finansowych wyłączyć finansowanie kwestii związanych z armią. Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie - przekazał rzecznik prasowy rządu.

Zobacz wideo Rząd chce zmienić Konstytucję, by umożliwić konfiskatę mienia i zmienić progi finansowania armii

- Drugą kwestią, która wymaga zmiany konstytucji jest propozycja, która pozwala na to, aby na terenie polski konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, konfiskować wszystkie majątki podmiotów osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskiej, w szczególności tych, które zostały objęte sankcjami ze strony Unii Europejskiej - podkreślił  Piotr Müller. 

- Jednocześnie te środki finansowe, te wszystkie aktywa, które byłyby zabezpieczone w ten sposób, zgodnie z poprawką, która ma być zgłoszona do Konstytucji byłyby przeznaczone na pomoc wszystkim osobom, które są poszkodowane ze względu na działania Federacji Rosyjskiej - wyjaśnił rzecznik. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Trzecią rzeczą, którą rząd chce zmienić jest wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Ma ono zostać nałożone na podmioty, które w dalszym ciągu działają na terenie Rosji. Jak podkreślił rzecznik, ma to być jasny sygnał, że Polska nie akceptuje tego, aby "korporacje międzynarodowe zasłaniały się pieniędzmi w sytuacji gdy, jednocześnie te pieniądze zasilają machinę wojenną Rosji". Müller dodał, że choć ta zmiana jest elementem pakietu, o którym premier rozmawia w poniedziałek z opozycją możliwe, że nie będzie wymagała poprawek w konstytucji. 

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: