Jarosław Kaczyński i jego przemiana. "NYT": Przyjął rolę orędownika wartości demokratycznych

W sobotnim "New York Timesie" pojawił się materiał poświęcony Jarosławowi Kaczyńskiemu. Można w nim przeczytać, że "lider populistycznej partii rządzącej w Polsce przyjął nową, nieprawdopodobną rolę: orędownika europejskiej solidarności w obronie Ukrainy i wartości demokratycznych".

Amerykański dziennik uważa, że za przemianą Jarosława Kaczyńskiego stoi wojna w Ukrainie. "New York Times" nakreślił nowy portret prezesa Prawa i Sprawiedliwości na podstawie jego ostatniej wizyty w Kijowie, gdzie towarzyszył premierom Polski, Czech i Słowenii. Jarosław Kaczyński powiedział wówczas, że w Ukrainie potrzebna jest "misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego", ale taka, która będzie w stanie się obronić.

Zobacz wideo Kamiński o pomyśle misji pokojowej NATO: Orban powiedział, że lewica chce nas wciągnąć w wojnę z Rosją

Amerykański dziennik o przemianie Jarosława Kaczyńskiego. "Wszyscy jesteśmy bardzo zdezorientowani"

"Faktyczny przywódca Polski i wieloletni pogromca jedności europejskiej stał się w tym tygodniu europejskim politykiem próbującym wykonać trudny manewr, spowodowany rosnącym przerażeniem opinii publicznej inwazją Rosji" - ocenia przemówienie Jarosława Kaczyńskiego "NYT".

"Nawet, jeśli polski rząd nie wykazuje żadnych oznak odwrotu od lekceważenia praw i regulacji Unii Europejskiej, wysiłki Kaczyńskiego, by promować się jako europejski wzorzec, podkreślają, jak rosyjska agresja wpływa na politykę i opinię publiczną w całej Europie" - pisze dziennik. Dalej zauważa, że Kaczyński początkowo wykazywał niewielkie zainteresowanie Ukrainą i bardzo długo milczał po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Dla dziennikarzy tym większe zaskoczeniem był jego wyjazd do Kijowa. "Samotnik, rzadko wypowiadający się publicznie i w większości ograniczający się do spotkań za zamkniętymi drzwiami z wiernymi partii lub wywiadów w lojalnych mediach (...). Podróż koleją pomogła Kaczyńskiemu zatrzeć jego skojarzenie z najbardziej znanymi europejskimi fanami Putina, jeśli nie z samym rosyjskim przywódcą" - pisze o prezesie PiS "NYT".

- Znając jego stanowisko w sprawie UE, wszyscy jesteśmy bardzo zdezorientowani, że nagle wybiera się w dość ryzykowną podróż i twierdzi, że reprezentuje Europę. On po prostu szuka lepszego PR-u i próbuje naprawić szkody spowodowane wieloletnim podważaniem Unii Europejskiej - skomentował w rozmowie z dziennikiem Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles MichelMichel o misji NATO w Ukrainie: Byłaby początkiem III wojny światowej

"Teraz próbują pokazać, a przynajmniej sprawić, abyśmy uwierzyli, że są w 100 proc. lojalnymi Europejczykami"

Jak zauważają dziennikarze, ostatnie wystąpienie prezesa PiS jest jak zwrot o 180 stopni, zwłaszcza w retoryce związanej z Unią Europejską. Jak dodali, wcześniej Kaczyński koncertował się na "obronie suwerenności Polski przed biurokratami z Brukseli" oraz prowadzeniu wewnętrznych bitew, które Prawo i Sprawiedliwość toczy z Unią Europejską od lat.

"NYT" przypomniał, że polityk jeszcze kilka miesięcy temu potępił Unię Europejską, jako kierowaną przez Niemcy ("Czwartą Rzeszę"). "Po latach spoufalania się z przyjaznymi Kremlowi, antyimigranckimi opozycjonistami i pomstowania na Unię Europejską, lider populistycznej partii rządzącej w Polsce przyjął nową, nieprawdopodobną rolę: orędownika europejskiej solidarności w obronie Ukrainy i wartości demokratycznych" - pisze "New York Times".

"Mimo to wielu kwestionuje, czy partia rządząca w Polsce, której utrzymanie u władzy zależy od poparcia antyunijnych radykałów w parlamencie, może rzeczywiście uspokoić swoje wieloletnie spory z Brukselą. Gdy w zeszłym tygodniu Europę przeraziły obrazy z Ukrainy, polski Trybunał Konstytucyjny, organ złożony z lojalistów Prawa i Sprawiedliwości, po cichu wznowił atak na prawo europejskie, orzekając, że fragmenty Europejskiej Konwencji Praw Człowieka są niezgodne z polską konstytucją" - czytamy dalej.

Marek Świerczyński, analityk Polityki Insight dodał, że przez wojnę w Ukrainie PiS został "wypchnięty ze swojego bunkra politycznego", przez co politycy musieli wrócić do podstaw, jakimi jest NATO i Unia Europejska. - Teraz próbują pokazać, a przynajmniej sprawić, abyśmy uwierzyli, że są w 100 proc. lojalnymi Europejczykami - dodał.

Witalij Kliczko na nagraniu udostępnionym przez POWojna w Ukrainie. Kliczko na konwencji PO: Dziękuję, bracia Polacy

***********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: