Marian Zembala nie żyje. Andrzej Duda i ministrowie żegnają profesora. "Miał serce i dawał serce"

Marian Zembala zmarł w wieku 72 lat. Kardiochirurga i ministra zdrowia upamiętniają w swoich wpisach m.in. Andrzej Duda, ministrowie czy politycy. "Człowiek o wielkiej osobowości" - napisał prezydent.

Marian Zembala zmarł w sobotę 19 marca. Wybitny kardiochirurg i były minister zdrowia miał 72 lata. Od kilku lat jeździł na wózku po przebytym udarze. Lekarza, który brał udział w pierwszym udanym przeszczepie serca w Polsce oraz jako pierwszy przeszczepił płuco i płuco-serce, upamiętnili w mediach społecznościowych politycy.

Marian Zembala zmarł w wieku 72 lat. Politycy żegnają byłego ministra zdrowia

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości" - napisał prezydent Andrzej Duda.

"Panie profesorze, na zawsze pozostanie pan w naszej pamięci" - dodał z kolei Adam Niedzielski. Minister zdrowia zamieścił też swoje zdjęcie z Zembalą.

"Nie żyje Marian Zembala. Miałem zaszczyt znać profesora i nawet z nim współpracować. Dobry, wrażliwy człowiek odszedł" - napisał Sławomir Nitras z PO. Wicepremier Piotr Gliński napisał natomiast, że Zembala był "politykiem, patriotą, uczciwym, zaangażowanym w sprawy publiczne człowiekiem".

"Odszedł Marian Zembala. Współtwórca Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wspaniały kardiochirurg. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Profesora" - napisał w mediach społecznościowych Szymon Hołownia. "Wielki Przyjazny i Ciepły Człowiek, Panie Profesorze dziękuję za każde nasze spotkanie i rozmowę" - dodał Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki. "Był wśród pionierów polskiej kardiochirurgii, zarażał odwagą i wiedzą, miał serce i dawał serce - Wielki Ślązak Profesor Marian Zembala" - napisał poseł Wojciech Saługa. 

"Prof. Marian Zembala był znakomitym lekarzem, a przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem. Mimo ogromu obowiązków nigdy nie odmawiał wsparcia. Jego życiową misją była pomoc drugiemu człowiekowi. Wielka strata. Panie Profesorze, dziękuję za wszystko" - napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. "Rozruszał serca, dawał nadzieję i zdrowie, często drugie życie, pomagał - jak sam mówił - bliźniemu. Prof. Marian Zembala pozostanie w naszych sercach" - napisał poseł PO Michał Król. 

"Wspaniały nauczyciel, który całe swoje życie poświecił pomocy drugiemu człowiekowi. Niech spoczywa w pokoju. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje" - dodał szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, który z wykształcenia jest lekarzem. 

"Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem ŚCChS w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, w 2001 r. również po raz pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia" - napisano z kolei na stronie Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

Więcej o: