Senat zdecydował w sprawie ustawy o obronie ojczyzny. Jednogłośnie

Senat przegłosował ustawę o obronie ojczyzny. Dokument został przyjęty jednogłośnie, bez poprawek. Zakłada zwiększenie budżetu na obronność, większą liczebność Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw i zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kamiński o pomyśle misji pokojowej NATO: Orban powiedział, że lewica chce nas wciągnąć w wojnę z Rosją

Za przyjęciem ustawy było 97 senatorów. Nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa o obronie ojczyzny trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o obronie ojczyzny przegłosowana przez Senat. Co zawiera?

Co zakłada ustawa? M.in. zwiększenie liczby żołnierzy do około 300 tysięcy (z czego 250 tysięcy to żołnierze zawodowi, reszta WOT), szybszy wzrost nakładów na obronność (3 proc. Krajowego Produktu Brutto od kolejnego roku), przyspieszenie modernizacji technicznej wojska, a także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Wcześniej projekt niemal równie sprawnie przeszedł przez Sejm. Za było 450 posłów, nikt nie był przeciw. "Wyłamało się" pięciu posłów Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu. Wcześniej odrzucono poprawkę Konfederacji zakładającą, że każdy dorosły obywatel może mieć prawo do posiadania broni.

Ustawa zakłada też utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu mają pochodzić z wpływów pozyskanych z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym i udostępniania im np. poligonów i specjalistycznych usług wojskowych.

Żołnierze ukraińscy z przejętym czołgiem sił rosyjskich w Mikołajewie w pobliżu Morza Czarnego na południu Ukrainy. Wojna w Ukrainie. Amerykański wywiad podaje szacunkowe straty Rosji

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: