Ukraina. Morawiecki i Kaczyński już w Kijowie. "Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię"

Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem Facebooka o tym, że delegacja szefów rządów Polski, Czech i Słowenii dojechała już do Kijowa. W mediach społecznościowych pojawiły się także pierwsze zdjęcia z pociągu.

"Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie! W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petr Fiala i Janez Jansa, jesteśmy w Kijowie" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Dzisiejszy wyjazd z premierami na spotkanie z prezydentem Zełenskim" - napisał również premier Czech Petr Fala. Polityk opublikował wpis ze zdjęciem na Twitterze.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński pojechali do Kijowa

Jak poinformował Michał Dworczyk, polski rząd przygotował wyjazd do Kijowa "w ścisłej tajemnicy i ściśle koordynował" podróż z przewodniczącym Rady Unii Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Delegacja miała spotkać się jeszcze w Polsce skąd pociągiem wyruszyli do Kijowa. W stolicy Ukrainy politycy mają spotkać się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Petr Fiala dodał we wcześniejszym wpisie na Twitterze, że celem wizyty będzie wyrażenie "jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz jej wolności i niepodległości". W Kijowie szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii mają przedstawić unijny pakiet wsparcia dla Ukrainy i mieszkańców tego kraju.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

*************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: