Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński jadą do Kijowa. W planach spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim

Premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkają się we wtorek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Morawiecki i Kaczyński udają się do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej. Członkami delegacji są też premier Czech Petr Fiala oraz premier Słowenii Janez Janša. W planach, oprócz spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, jest również rozmowa z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

"Wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Celem jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego" - czytamy w komunikacie KPRM.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kancelaria Premiera dodaje, że "o wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ".

Pociąg, którym premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się do stolicy Ukrainy, przekroczył rano granicę.

- Wizyta była przygotowywana od wielu dni, natomiast utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie w Wersalu w gronie najważniejszych przywódców europejskich - mówił we wtorek przed południem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. W Kijowie ma zostać zaprezentowany pakiet wsparcia dla Ukrainy.

"W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo NATO zdecyduje się zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą?

Media o możliwej wizycie prezydenta USA w Polsce

W ostatnich godzinach pojawiły się z kolei doniesienia o możliwej wizycie w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Według telewizji NBC oraz agencji Reutera Joe Biden miałby w przyszłym tygodniu udać się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt przywódców NATO. Prawdopodobna data to 23 marca. Według telewizji CNN i innych mediów, strona amerykańska rozważa także wizytę w Polsce. Ani podróż Joe Bidena do Europy, ani szczyt NATO w Brukseli nie zostały jak dotąd ogłoszone oficjalnie.

Skutki rosyjskich bombardowań z 14 marca w Kijowie.Potężne eksplozje w Kijowie. USA ostrzegają Chiny [Podsumowanie nocy]

- Nie możemy na razie tego potwierdzić - tak Biały Dom odpowiedział na pytanie Polskiego Radia o możliwość wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce. Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki dodała podczas poniedziałkowego briefingu, że prezydent i jego zespół są w stałym kontakcie z partnerami z NATO i europejskimi sojusznikami.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: