Sejm przyjął poprawki do ustawy o pomocy Ukraińcom. Wykreślono przepisy dot. bezkarności

Kilkanaście poprawek Senatu do ustawy dotyczącej pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie, zostało przyjętych przez Sejm. W jednej z poprawek znalazło się odrzucenie punktu dotyczącego bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

W Senacie w piątek odbył się burzliwy wieczór podczas obrad nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy.  Najpierw w trzech głosowaniach ustawę odrzucono i skierowano do ponownych prac w komisji. Ostatecznie w nocy projekt jednogłośnie przyjęto, ale z kilkudziesięcioma poprawkami. Jedna z nich wykreśla budzące kontrowersje zapisy o tak zwanej bezkarności urzędniczej. 

Zobacz wideo W Kijowie ochotnicy z obrony terytorialnej szkolą się z obsługi broni przeciwpancernej

Sejm przyjął kilkanaście z kilkudziesięciu poprawek do ustawy o pomocy Ukraińcom

W sobotę projekt znów trafił do Sejmu, gdzie przyjęto kilkanaście z kilkudziesięciu poprawek Senatu. Tym samym wykreślony został przepis, który zapewniałby funkcjonariuszom publicznym bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi w czasie pandemii. Więcej na temat przepisu pisaliśmy tutaj:

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiSpecustawa ws. pomocy Ukraińcom, a w niej wrzutka. "Zapewnia PiS bezkarność"

Aby odrzucić poprawkę, która wykreśla z ustawy przepis dot. bezkarności, konieczna była większość bezwzględna, czyli 229 głosów. Za odrzuceniem poprawki Senatu zagłosowało w Sejmie 228 posłów, co oznacza, że zabrakło jednego głosu, przeciw było 227, jedna osoba się wstrzymała. Udział w głosowaniu wzięło 456 posłów, nie wzięły natomiast cztery.

Za odrzuceniem poprawki głosowało: 224 posłów PiS, posłowie Kukiz'15 (Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk) oraz posłowie niezależni Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. 

Przeciw odrzuceniu natomiast głosowało: 126 posłów Koalicji Obywatelskiej, 43 posłów Lewicy, 24 posłów PSL, 10 posłów Konfederacji, 8 posłów Polski 2050, pięciu posłów Porozumienia, troje posłów Polskich Spraw, troje posłów PPS, poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka, poseł niezależny Ryszard Galla oraz troje posłów z klubu PiS (Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska i Sławomir Zawiślak).

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.Witek i Morawiecki tłumaczą kontrowersyjny przepis ze specustawy

Paweł Kukiz z Kukiz'15 wstrzymał się od głosu. Udziału w głosowaniu nie wzięli natomiast: Kacper Płażyński z PiS, Przemysław Koperski z Lewicy, Grzegorz Braun z Konfederacji i Paweł Szramka z Polskich Spraw.

Ustawa o pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną 

Projekt ustawy umożliwia obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej. Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie. 

Specustawa o pomocy Ukraińcom od początku budzi wiele emocji. Wszystko przez zapis, który może gwarantować funkcjonariuszom publicznym bezkarność dot. nadużycia uprawnień i niegospodarności w czasie pandemii. 

Minister sprawiedliwości (i prokurator generalny) w rządzie PiS Zbigniew Ziobro podczas konferencji swojej partii 'Solidarna Polska'. Warszawa, 8 lutego 2020r.Ziobro uderza w UE. Zablokowane pieniądze w Funduszu Odbudowy? Wina Tuska.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 8 marca, podkreślał, że o włączenie przepisu miało apelować wielu samorządowców. Zapis porównał do działania strażaka. - Strażak, żeby ratować życie dziecka, musi wyłamać drzwi, wybić szybę. Czy ma się zastanowić nad tym, czy warto wybić szybę i wyłamać drzwi, żeby ratować życie ludzkie? No chyba nie. Jest dobro wyższe i dobro niższe i tutaj, w takiej sytuacji, jak sytuacja wojenna, nie ma się nad czym zastanawiać - przekonywał premier. Dodał też, że przepis nie jest związany z działaniami korupcyjnymi, mają być ścigane tak samo, jak dotychczas.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: