CBOS podkreśla, że mimo wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków krajową polityką utrzymuje się na stałym poziomie. Sytuacja za wschodnią granicą nie odbiła się znacząco na sondażach, bo jedyny wyraźny wzrost zanotowała jedynie Koalicja Obywatelska.
Według CBOS w marcu najwięcej osób zagłosowałoby na PiS i koalicjantów. Zjednoczona Prawica cieszy się 30-procentowym poparciem, czyli dokładnie takim samym, jak w lutym. Zyskała za to najsilniejsza z frakcji opozycyjnych, czyli Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 20 proc. ankietowanych. W porównaniu z wynikiem z lutego odsetek zwolenników KO wzrósł o trzy punkty procentowe i to największa zmiana odnotowana w tym miesiącu.
Na trzecim miejscu pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11 proc., co jest utrzymaniem rezultatu z poprzedniego notowania. Do Sejmu posłów wprowadziłaby również Konfederacja Wolność i Niepodległość. Głos na to ugrupowanie zadeklarowało 6 proc. badanych, co jest spadkiem o jeden punkt procentowy w stosunku do poprzedniego sondażu.
Poza Sejmem znalazłyby się: Lewica, popierana przez 4 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 punkt więcej niż przed miesiącem), oraz Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska, mająca podobnie jak w lutym, 2-procentowe poparcie. Co piąty wyborca, który zdecydowałby się na udział w głosowaniu (20 proc., spadek o 3 punkty procentowe), nie wie, któremu ugrupowaniu udzieliłby swojego poparcia.
Z sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku marca, wzięłoby w nich udział, wedle własnych zapowiedzi, 74 proc. uprawnionych do głosowania. To dokładnie tyle samo, ile w styczniu i lutym.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Sondaż zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. - CATI i 15,6 proc. - CAWI).
****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.