Nowy sondaż CBOS. PiS utrzymuje poparcie, KO idzie w górę. Spadek Konfederacji

Z najnowszych badań CBOS wynika, że PiS cieszy się niezmiennym poparciem na poziomie 30 proc. Wzrost o 3 proc. zanotowała Koalicja Obywatelska, pod progiem znalazły się Lewica i PSL.

CBOS podkreśla, że mimo wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków krajową polityką utrzymuje się na stałym poziomie. Sytuacja za wschodnią granicą nie odbiła się znacząco na sondażach, bo jedyny wyraźny wzrost zanotowała jedynie Koalicja Obywatelska.

Zobacz wideo Bezkarność+ w Sejmie. Prezydent Przemyśla: Z punktu widzenia samorządu my takich zapisów nie potrzebowaliśmy

Nowy sondaż CBOS. PiS prowadzi z niezmiennym wynikiem. KO odnotowuje wzrost

Według CBOS w marcu najwięcej osób zagłosowałoby na PiS i koalicjantów. Zjednoczona Prawica cieszy się 30-procentowym poparciem, czyli dokładnie takim samym, jak w lutym. Zyskała za to najsilniejsza z frakcji opozycyjnych, czyli Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 20 proc. ankietowanych. W porównaniu z wynikiem z lutego odsetek zwolenników KO wzrósł o trzy punkty procentowe i to największa zmiana odnotowana w tym miesiącu.

Na trzecim miejscu pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11 proc., co jest utrzymaniem rezultatu z poprzedniego notowania. Do Sejmu posłów wprowadziłaby również Konfederacja Wolność i Niepodległość. Głos na to ugrupowanie zadeklarowało 6 proc. badanych, co jest spadkiem o jeden punkt procentowy w stosunku do poprzedniego sondażu. 

Poza Sejmem znalazłyby się: Lewica, popierana przez 4 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 punkt więcej niż przed miesiącem), oraz Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska, mająca podobnie jak w lutym, 2-procentowe poparcie. Co piąty wyborca, który zdecydowałby się na udział w głosowaniu (20 proc., spadek o 3 punkty procentowe), nie wie, któremu ugrupowaniu udzieliłby swojego poparcia. 

Minister Przemysław Czarnek chciałby wprowadzenia do szkół średnich przedmiotu 'Historia i teraźniejszość'.Nowy przedmiot w szkołach. Internauci oburzeni. "Kolejna religia"

Jaka byłaby frekwencja, gdyby wybory miałyby odbyć się teraz?

Z sondażu CBOS  wynika, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku marca, wzięłoby w nich udział, wedle własnych zapowiedzi, 74 proc. uprawnionych do głosowania. To dokładnie tyle samo, ile w styczniu i lutym.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Sondaż zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. - CATI i 15,6 proc. - CAWI). 

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: