Polska chce przekazać USA samoloty MiG-29. Pentagon: Nie widzimy merytorycznego uzasadnienia

Podsekretarzyni stanu USA Victoria Nuland powiedziała w Senacie, że według jej wiedzy strona amerykańska nie została uprzedzona przez Polskę o decyzji o gotowości przekazania samolotów MiG-29. Pentagon w oświadczeniu w zasadzie odrzucił taką możliwość, stwierdzając, że nie widzi dla niej merytorycznego uzasadnienia.

Władze RP zapowiedziały gotowość przemieszczenia samolotów MiG-29 do bazy w Rammstein oraz zwróciły się do USA o dostarczenie "używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych".

Victoria Nuland została zapytana o propozycję polskiego rządu podczas przesłuchań w senackiej komisji spraw zagranicznych. - Zobaczyłam oświadczenie polskiego rządu, gdy byłam w drodze. Z mojej wiedzy wynika, że nie było wcześniej konsultowane z nami, że planują przekazać nam te samoloty - powiedziała Nuland. Podsekretarzyni stanu USA powiedziała, że strona amerykańska od kilku dni prowadziła rozmowy z Polską na temat wniosku strony ukraińskiej w sprawie samolotów. Zapowiedziała, że po zakończeniu posiedzenia komisji wróci do biura, by przygotować odpowiedź na propozycje przekazania samolotów Stanom Zjednoczonym.

Amerykanie zaskoczeni propozycją

Jak relacjonował korespondent TVN24 w Waszyngtonie Marcin Wrona, Nuland powiedziała, że jest propozycją "zaskoczona", ponieważ kilka godzin wcześniej brała udział w spotkaniu, które dotyczyło samolotów MiG i tam taka propozycja się nie pojawiła.

Wrona przytoczył też słowa senatora Chrisa Murphy'ego, współprzewodniczącego polskiego koła, który stwierdził, że "to jest dziwna decyzja Polski, żeby przekazać samoloty warte kilkaset milionów dolarów bez uprzedzenia o tym Ameryki".

Pentagon: Perspektywa stwarza obawy dla całego NATO

Niedługo później opublikowano stanowisko amerykańskiego Departamentu Obrony.

Perspektywa "myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych", które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO. Nie jest dla nas jasne, że stoi za tym merytoryczne uzasadnienie

- czytamy w komunikacie rzecznika Pentagonu Johna F. Kirby'ego.

"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO na temat tej kwestii i związanych z nią trudnych wyzwań logistycznych, ale nie uważamy, aby propozycja Polski była możliwa do utrzymania" - dodał Kirby, podtrzymując wcześniejsze stanowisko, że decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów należy ostatecznie do polskiego rządu.

Samoloty "do dyspozycji rządu USA"

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To odpowiedź na niedawne słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w niedzielę w Kiszyniowie w Mołdawii, że jeśli Polska zdecyduje się przekazać swoje myśliwce MiG-29 oraz Su-25 Ukrainie, Stany rozważą wysłanie samolotów F-16 do Polski. Kancelaria Premiera początkowo zdementowała te doniesienia, pisząc: "Polska nie wyśle do Ukrainy swoich myśliwców i nie zezwoli na korzystanie ze swoich lotnisk. Znacząco pomagamy w wielu innych dziedzinach".

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: