Na kogo zagłosują Polacy? Nowy sondaż na zlecenie Koalicji Obywatelskiej

Najnowszy sondaż Kantar przeprowadzony został na zlecenie Koalicji Obywatelskiej. Jak wynika z badania, Lewica nie przekroczyłaby progu wyborczego. W dalszym ciągu PiS zajmuje pierwsze miejsce z 30 proc. poparciem. Z kolei na KO swój głos zadeklarowało 25 proc. wyborców.

Pierwsze miejsce w najnowszym sondażu przypada partii PiS. Wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską osiągają wynik 30 proc. poparcia wśród wyborców (wzrost o 1 proc.).

Zobacz wideo Kaczyński o Ustawie o obronie ojczyzny. "Rosja jest w stanie użyć siły dla realizacji swoich interesów"

Drugie miejsce niezmiennie należy do Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 25 proc. Oznacza to spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni. Na to ugrupowanie swój głos oddałoby 14 proc. ankietowanych.

Sondaż. Lewica bez szans na wejście do Sejmu

Poza podium, jednak z wystarczającą liczbą punktów proc. aby wejść do Sejmu, znalazła się Konfederacja z 10 proc. poparciem oraz PSL - Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5 proc. wyborców.

Andrzej Duda, Joe Biden, Jens StoltenbergDuda walczy o miejsce w historii. "Jesteśmy przy stole z największymi na świecie"

Z kolei do Sejmu nie dostałyby się następujące partie: Lewica, która zaliczyła 1 proc. spadku i teraz jej poparcie wynosi 4 proc., Kukiz-15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina z wynikiem 0 proc. głosów.

Sondaż. Rozkład procentowy po wykluczeniu osób niezdecydowanych

10 proc. pytanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. Z kolei 59 proc. zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w głosowaniu. 21 proc. raczej wzięłoby udział, natomiast 8 proc. respondentów jest pewnych, że nie będą brać udziału w wyborach. 7 proc. zadeklarowało się, że "raczej" nie chce głosować, natomiast 6 proc. nie ma zdania.

Janusz Kowalski wyproszony z Radia ZetJanusz Kowalski wyproszony ze studia Radia Zet. Zamiast o Ukrainie, mówił o Tusku

Wynik sondażu bez osób niezdecydowanych wygląda następująco: PiS mogłoby liczyć na 34 proc. poparcia, KO na 28 proc., Polska 2050 15 proc., Konfederacja 12 proc., PSL i Lewica po 5 proc.

Badanie zostało przeprowadzone 4 marca metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na grupie 1000 dorosłych Polaków.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

 

Więcej o: