Wałęsa w odezwie do Ukraińców: Zgłaszam się do was z prośbą, abyście obronili świat

- Był taki czas, że Polska musiała wykonać ciężką pracę, uwolnić się od Związku Sowieckiego. Udało nam się to wykonać. Dzisiaj los dał wam zadanie podobne, a nawet chyba większe - powiedział były prezydent Lech Wałęsa w specjalnej odezwie do obywateli Ukrainy. Zaznaczył, że to od nich zależy, "jak potoczą się losy Europy, a nawet świata".

- Bracia Ukraińcy, kłaniam się z wielką prośbą do was - zaczął swoją odezwę były prezydent Lech Wałęsa.

Jak dodał, "był taki czas, że Polska musiała wykonać ciężką pracę, uwolnić się od Związku Sowieckiego".

- Udało nam się to wykonać. Dzisiaj los dał wam zadanie podobne, a nawet chyba większe. I dlatego zgłaszam się do was z prośbą, abyście obronili świat. Zrobię wszystko, jako rewolucjonista, zrobię wszystko, aby was w tej walce wspierać, ale zdajecie sobie sprawę, że to od was dziś zależy, jak potoczą się losy Europy, a nawet świata - zaznaczył współzałożyciel "Solidarności".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Lech Wałęsa, przyznał, że "to trudne zadanie, niebezpieczne zadanie". - Liczę, że szczególnie Unia szybko was przyjmie, aby was wspierać i pomagać. Ja będę o to zabiegał i prosił, bo zasługujecie już po tym dziele, które wykonaliście, na największą uznanie, na największe wsparcie - mówił były prezydent.

- Świat to coraz bardziej rozumie, wspiera i będzie wspierał. Na mnie w tej walce możecie liczyć. Życzę powodzenia i czekam na zwycięstwa Wielkiej Ukrainy! - podsumował.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Widzimy obraz rosyjskiej armii, który wymusza teren Ukrainy i pora roku

Wojna w Ukrainie. Trwa rosyjski ostrzał

Wojska rosyjskie ostrzeliwują rakietami Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował o tym w sobotę w mediach społecznościowych mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz. Wezwał mieszkańców, aby nie opuszczali schronów. Rakiety spadają także na osiedla mieszkaniowe. Przeszło 400-tysięczny Mikołajów to miasto portowe, leżące nad rzeką Boh przy jej ujściu do Morza Czarnego.

Ukraińskie MSZ informuje tymczasem, że Rosjanie kontynuują ostrzał Mariupola i Wołnowachy. Łamią w ten sposób porozumienie w sprawie korytarzy humanitarnych. 

W sobotę mieszkańcy Chersonia na południu Ukrainy demonstrowali na ulicach przeciwko okupacji ich miasta przez wojska rosyjskie. Rosyjscy żołnierze, by rozpędzić demonstrantów, oddali strzały ostrzegawcze.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: