Poroszenko dziękował, że ukraińscy piloci mogą startować z Polski. Rzecznik rządu: To nieprawda

"Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie. Nieprawdziwa jest też informacja o startach samolotów bojowych z Polski na Ukrainę. Polska pomaga w ogromnym zakresie w innych obszarach" - podkreślił w czwartek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. To reakcja na wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki dla TVN24, który dziękował Polsce za udzielane sąsiadowi wsparcie.

Był prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obecnie przebywa w Kijowie. Jak mówił w TVN24, w nocy doszło do sześciu uderzeń bombowych na Kijów, a w ciągu dnia ma miejsce m.in. ciężki ostrzał artyleryjski.

- Chciałbym podziękować wszystkim Polakom, również polskiemu rządowi za niesamowitą solidarność z Ukraińcami. Przyjmujecie nasze dzieci, rodziny, oni za nic nie płacą. Zapewniacie im jedzenie, schronienie. Jesteście prawdziwym przyjacielem, który sprawdza się w biedzie - stwierdził polityk.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Poroszenko dodał, że w Ukrainie zginęło do tej pory niemal 9 tys. rosyjskich żołnierzy. - Putin nie uznaje tych danych, to kolejny dowód na to, że jest kłamcą - powiedział. Zaznaczył, że prezydent Rosji stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

- Nasz system obrony przeciwlotniczej każdego dnia jest atakowany przez Rosjan. Informacje o decyzji Unii Europejskiej o przekazaniu nam 70 samolotów wojskowych są czymś wspaniałym. Szczególnie dziękuję rządowi polskiemu za to, że samoloty te mogą bazować na terenie Polski i mogą startować z polskiego terytorium. Z polskiego terytorium ukraińscy piloci mogą chronić przestrzeń powietrzną Ukrainy - stwierdził Petro Poroszenko.

Zobacz wideo Dlaczego Rosja sobie nie radzi w Ukrainie?

Rzecznik rządu: To niesprawdzone informacje

Niedługo po emisji wywiadu na wypowiedź Poroszenki zareagował rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

"Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie. Nieprawdziwa jest też informacja o startach samolotów bojowych z Polski na Ukrainę. Polska pomaga w ogromnym zakresie w innych obszarach" - podkreślił. 

Komunikat w sprawie wydało też polskie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. "To jedyna prawdziwa informacja! Wszystkie samoloty #Mig29 polskich #SiłyPowietrzne przebywają na swoich macierzystych lotniskach! Wszystkie polskie samoloty oznaczone są biało-czerwoną szachownicą!" - czytamy w informacji opublikowanej na Twitterze Dowództwa Generalnego. 

Polska dostarczyła Ukrainie m.in. amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze "Piorun", a także hełmy i kamizelki kuloodporne.

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: