"Lex Czarnek" i weto Dudy. Politycy ZP są rozczarowani: Nie można siedzieć okrakiem na barykadzie

We wtorek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę "lex Czarnek". - Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach dot. bezpieczeństwa Polski - powiedział prezydent. Jednak politycy Zjednoczonej Prawicy nie kryją rozczarowania po ogłoszeniu prezydenckiego weta, a Przemysławowi Czarnkowi "jest przykro".

"Odłożyliście na później reformę sądów. Na 6 lat! Na ile lat odkładacie ochronę polskich dzieci przed genderową deprawacją?! Trzeba się zdecydować, nie można siedzieć okrakiem na barykadzie. I niewygodne, i niezbyt bezpieczne" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski Marcin Romanowski

O weto prezydenta w sprawie "lex Czarnek" polityków Prawa i Sprawiedliwości zapytała Wirtualna Polska. - "Salon" zawył z radości - przekazał portalowi jeden z polityków. Podkreślił, że decyzja prezydenta jest chwalona przez opozycję i krytykowana przez obóz rządzący, co jego zdaniem, jest dostrzegane przez elektorat PiS. "Może być z pewnością zawiedziony" - dodał polityk o nastrojach wyborców.

Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek". "Dzisiaj potrzebna nam jest jedność i zgoda"

"Lex Czarnek" zawetowane przez Andrzeja Dudę. Przemysław Czarnek: Jest mi przykro

Do weta odniósł się także szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek. - Pan prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne, dlatego w tym momencie zawetuje tę ustawę. Jednak wskazywał również w rozmowie ze mną, że jest mnóstwo przepisów, które są pożądane i powinny wejść w życie. Traktuję to więc jako zapowiedź tego, że jeśli przepracujemy tę ustawę raz jeszcze od początku i będą lepsze okoliczności zewnętrzne, to wtedy możemy liczyć na podpis pana prezydenta" - powiedział polskatimes.pl minister. I dodał "jest mi przykro, bo przecież napracowaliśmy się nad tą ustawą przez rok".

Warszawski protest po ataku Rosji na UkrainęAtak Rosji na Ukrainę. Protesty w całej Polsce [ZDJĘCIA]

Weto Andrzeja Dudy w sprawie "lex Czarnek"

We wtorek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę "lex Czarnek". - Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo z opozycji do mnie o weto do ustawy o oświacie. Ponieważ ja apeluję do państwa o jedność, w związku z tym ja postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dziś na ten temat z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem. Powiedziałem mu, jaka jest moja motywacja - przekazał prezydent przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek nie mówi ostatniego słowa. Zapowiada "lex Czarnek 2.0"

- Wykonałem wasz apel, wykonałem waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem, był też szereg rozwiązań, które uważam, że powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach dot. bezpieczeństwa Polski - dodał Andrzej Duda.

Więcej o: