Przemysław Czarnek nie mówi ostatniego słowa. Zapowiada "lex Czarnek 2.0"

Andrzej Duda zawetował w środę ustawę "lex Czarnek", która dotyczyła zmian w Prawie oświatowym. Przemysław Czarnek zapowiedział już pracę nad nowym projektem, który ma przekonać prezydenta do zmian.

Minister edukacji i nauki w rozmowie z portalem Onet.pl zapowiedział pracę nad nową nowelizacją ustawy Prawo oświatowe. Jak przekazał Przemysław Czarnek, polityk jest przekonany, że prezydent Andrzej Duda podpiszę nową ustawę, jeśli wprowadzone zostaną pewne zmiany. 

Zobacz wideo Senator Konieczny komentuje pracę w Senacie nad LEX Czarnek

Przemysław Czarnek o decyzji prezydenta: Stwierdził, że widzi wiele bardzo dobrych przepisów w tej ustawie

- Pan prezydent stwierdził, że widzi wiele bardzo dobrych przepisów w tej ustawie i nie jest przeciwko jej merytoryce. Natomiast to nie jest czas na spory, tylko na szybkie uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny. Rozumiem to w taki sposób, że jeżeli jeszcze raz napiszemy ustawę z drobnymi poprawkami, skonsultowanymi z Kancelarią Prezydenta i okoliczności zewnętrzne będą sprzyjające, to pan prezydent taką ustawę podpisze - stwierdził Przemysław Czarnek.

Jak zaznaczył minister, "nie zgadza się z decyzją Andrzeja Dudy, ale przyjmuje ją do wiadomości". "To oznacza, że do Sejmu może trafić projekt lex Czarnek 2.0" - czytamy w materiale Onetu. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl. 

Uczniowie (zdjęcie ilustracyjne)Czarnek: Ukraińscy uczniowie będą mogli uczyć się w Polsce. Jest ich 140 tys.

"Lex Czarnek". Andrzej Duda: Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie o weto do ustawy o systemie oświaty

O samym wecie prezydenta Czarnek dowiedział się dwie godziny wcześniej, podczas uroczystości podpisania inicjatywy ustawodawczej, której celem jest powołanie Akademii Kopernikańskiej.

- Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem. Powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja - mówił Andrzej Duda ogłaszając decyzję o wecie ws. "lex Czarnek". 

Andrzej DudaAndrzej Duda: Mówię "weto" ustawie lex Czarnek

"Lex Czarnek". Jakie zmiany zakładała nowelizacja ustawy?

Aktywiści z organizacji pozarządowej Wolna Szkoła ostrzegali, że:

  1. Ustawa wpłynie na umocnienie roli kuratorów, co z kolei ograniczy autonomię szkoły. "Te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą z większymi i mniejszymi sukcesami obywatele i obywatelki Polski budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii" - przekazała Wolna Szkoła.
  2. Po zwiększeniu roli kuratorów zmniejszy się wpływ dyrektorów, rodziców, uczniów oraz wspólnoty lokalnej na to, co dzieje się w placówce edukacyjnej. Jeśli kuratorowie będą mieli większy wpływ, to tym samym na szkoły może wpływać również rząd (kuratorzy są bowiem powoływani przez ministra).
  3. To wpłynie m.in. na zajęcia pozalekcyjne - kurator będzie mógł decydować, jakie organizacje pozarządowe będą organizować dodatkowe lekcje i czy w ogóle niektóre tematy będą się pojawiały, jak np. zajęcia związane z edukacją seksualną.
  4. Jeśli dyrekcja szkoły nie będzie stosować się do wymagań nałożonych przez kuratora, będzie możliwe usunięcie dyrektora placówki ze stanowiska.
Więcej o: