Mateusz Morawiecki: USA przyślą do Polski dodatkowe siły wojskowe

Mateusz Morawiecki w środę przekazał, że USA przyślą do Polski dodatkowe siły wojskowe. Wiceprezydentka USA Kamala Harris w rozmowie telefonicznej z premierem zapewniła "o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie telefonicznej z wiceprezydetnką USA Kamalą Harris, która miała miejsce we wtorek wieczorem. Jak przekazał, dotyczyła ona wsparcia oraz pomocy dla Ukrainy, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Zobacz wideo Joe Biden: Nasze wojsko nie jest i nie będzie zaangażowane w konflikt z siłami rosyjskimi w Ukrainie

Mateusz Morawiecki: Kamala Harris zapewniła mnie o wysłaniu dodatkowych sił wojskowych USA 

"We wczorajszej rozmowie telefonicznej z wiceprezydentką USA Kamala Harris omówiliśmy kwestie dotyczące wsparcia i pomocy dla Ukrainy oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa członków sojuszu. Barbarzyński atak Rosji podważył podstawy znanego nam dotychczas porządku międzynarodowego. Celowa eskalacja konfliktu przez Władimira Putina prowadzi także do pogłębiającego się kryzysu humanitarnego" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki

Jak opisywał, przekazał stronie amerykańskiej podziękowania za działania sankcyjne, które podejmowane są wobec Rosji - "w szczególności w zakresie blokady systemów finansowych, ograniczeń w eksporcie technologii i mrożenia majątków oligarchów". Sankcje są nakładane na Rosję w odpowiedzi na jej atak na Ukrainę, do którego doszło w czwartek 24 lutego. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"W obrębie NATO musimy teraz zachować jedność. Wiceprezydent Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację" - dodał na koniec wpisu Morawiecki. 

Jak informował Morawiecki, aby przekonać się o sile polskiej solidarności na wschodniej granicy Unii Europejskiej, do Polski przyleciał szef Rady Europejskiej Charles Michel. O jego wizycie pisaliśmy tutaj: 

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: