- Chciałbym podziękować Polakom, że otwierają swoje drzwi, swoje serca, żeby pomóc Ukraińcom - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Wcześniej spotkał się z Charles'em Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej.
- Wojna w Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna. Rosjanie podchodzą pod większe miasta, dokonują zbrodni wojennych, giną cywile, giną dzieci, giną kobiety. Jesteśmy zobowiązani, żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy - mówił podczas konferencji prasowej premier.
Jak przekazał Morawiecki, utworzony został korytarz humanitarny z terytorium Ukrainy, przyspieszone zostały też wszystkie możliwe procedury po naszej stronie granicy. - Jestem w stałym kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy po to, żeby pomóc tym biednym ludziom uciekającym przed wojną, którzy szukają schronienia. Jest to wielka humanitarna operacja, w którą są zaangażowane tysiące Polaków - mówił premier.
Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Morawiecki poinformował, że podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem rozmawiali o tematach, które wiążą się z koniecznością pomocy ludziom, którzy uciekają do Polski z Ukrainy, ale nie tylko.
Jednym z tematów była też kwestia sankcji nałożonych na Rosję. - Rozmawialiśmy też o sankcjach. Muszą one być jak najdalej idące, by powstrzymać rosyjską machinę wojenną. Polska zdecydowanie opowiada się za jak najdalej posuniętymi sankcjami - mówił Morawiecki. - Apeluję, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski. Polska chce zaprzestać importu tego węgla. Rozmawiałem z premierem Australii, by także stamtąd węgiel transportować - dodał.
Podkreślał też, że częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz oraz węgiel z Rosji. - Częścią pakietu sankcji ma być blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji - ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję o to, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski - mówił. - Jesteśmy gotowi wprowadzić embargo na węgiel z Rosji w każdej chwili, w każdym momencie. Potrzebuję tylko jednego słowa ze strony Komisji Europejskiej, że Polska nie zostanie za to w żaden sposób ukarana - dodał.
****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.