Ukraina wzywa do walki. Powstaje "Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej"

Ministerstwo Obrony Ukrainy zaapelowało o pomoc w walce z rosyjską agresją poprzez dołączenie w szeregi Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej. - Ukraina tworzy legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy - ogłosił w Wołodymyr Zełenski.
Zobacz wideo Jakie jeszcze sankcje dla Rosji? Polska apeluje o zamknięcie Nord Stream 1

Ukraina wytrzymuje i odpiera rosyjskie ataki już czwartą dobę. Minister obrony Ołeksij Reznikow kraju oznajmił, że "widzi bohaterską armię, zwycięską gwardię, nieustraszonych pograniczników, pełnych poświęcenia ratowników, policjantów, na których można polegać i niezmordowanych aniołów - medyków". "Wszystkich, którzy spełniają swój obowiązek. Widzę wiele tysięcy obywateli, którzy chwycili za broń, stanęli w szeregi obrony terytorialnej i walczą" - napisał na Facebooku.

Choć Kremlowi nie udał się blitzkrieg, Ministerstwo Obrony Narodowej wciąż zasila swoją armię, która stoi na straży państwa. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę 27 lutego do wszystkich obywateli obcych państw o wstąpienie w szeregi legionu cudzoziemskiego, czyli Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej. Zaprasza wszystkich tych, którzy chcą "przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego".

Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej z utrudnieniem dla Polaków

"Zgodnie z Regulaminem Służby Wojskowej w Siłach Zbrojnych dla cudzoziemców i bezpaństwowców, zatwierdzonym Dekretem Prezydenta Ukrainy z dnia 10 czerwca 2016 r. nr 248, cudzoziemcy mają prawo zaciągać się do Sił Zbrojnych na zasadzie dobrowolności, m.in. w Wojskach Obrony Terytorialnej Zjednoczonych Sił Ukrainy.

W związku z tym wszystkim obcokrajowcom, którzy chcą przyłączyć się do oporu wobec rosyjskich okupantów i chronić światowe bezpieczeństwo, kierownictwo Ukrainy proponuje przyjazd do naszego kraju i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Powstaje odrębna jednostka cudzoziemców – Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy" - czytamy na stronie Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Chętni mogą zgłaszać się do attaché ds. wojskowych ambasad Ukrainy w swoich krajach. Niestety w Polsce procedura nie jest wcale taka prosta. Zgodnie z naszym prawem obywatel może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą Ministra Obrony Narodowej. Ponadto musi spełniać szereg wymogów prawnych i formalnych. Samowolne wstąpienie do armii bez pozytywnej opinii grozi karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

DLOLUUkraina złożyła wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: