Przemysław Czarnek: Jesteśmy przygotowani, by zapewnić edukację uchodźcom z Ukrainy

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w środę powiedział, że jeśli zajdzie taka konieczność Polska może przyjąć ukraińskich uczniów do szkół oraz studentów na uczelnie. O rozwiązaniu tym mówił w kontekście ewentualnej eskalacji konfliktu w Ukrainie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o możliwości przyjęcia ukraińskich uczniów i studentów do polskich szkół i uczelni w środę na konferencji prasowej. Dziennikarze pytali szefa resortu o to, jak przygotowany jest polski system edukacji na ewentualne przybycie uchodźców z Ukrainy. 

Zobacz wideo Wśród wzmożonego ostrzału w pobliżu Gorłówki we wschodniej Ukrainie narasta niepokój

Przemysław Czarnek: Jest wiele możliwości, żeby zapewnić opiekę edukacyjną

Minister Przemysław Czarnek zapewniał, że Polska jest przygotowana na przyjęcie dzieci oraz młodzieży do polskich szkół i uniwersytetów. Mówił o tym, że już dziś w szkołach w Polsce uczą się dziesiątki tysięcy młodych Ukraińców. - Nie ma najmniejszych przeszkód, żebyśmy przyjmowali młodzież i dzieci ukraińskie do polskich szkół, gdyby była taka konieczność - kontynuował. 

- Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa stanie na wysokości zadania i powstrzyma agresję Rosji na terenie Ukrainy i nie będzie to konieczne. Ale gdyby do tego doszło, to jesteśmy na to przygotowani i jutro będzie dodatkowe spotkanie z kuratorami oświaty na ten temat - mówił w środę Przemysław Czarnek. 

- Ja rozmawiałem i analizowałem sytuację z lubelskim kuratorem oświaty, czyli w tym województwie, które jest najbliżej Ukrainy. Tam rzeczywiście jest wiele możliwości, żeby zapewnić opiekę edukacyjną - dodał szef resortu edukacji i nauki. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Parlament Ukrainy (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina z powszechnym dostępem do broni palnej. Parlament przyjął ustawę

Minister mówił, że Polska jest przygotowana także na przyjęcie ukraińskich studentów. Skieruje on w tej sprawie list do rektorów polskich uczelni. - Gdyby doszło do eskalacji wojny na Ukrainie, wojny wywołanej przez Rosję, to staniemy na wysokości zadania i przyjmiemy w pierwszej kolejności polskich studentów, studiujących na Ukrainie na polskie uczelnie. W tym względzie również jesteśmy przygotowani. Pismo w tej sprawie trafia do rektorów polskich uczelni. Zwłaszcza uczelni prowadzących kierunki medyczne. Dlatego, że jest spora grupa Polaków studiujących na Ukrainie kierunki medyczne i im w pierwszej kolejności będziemy zapewniać możliwość powrotu - mówi Przemysław Czarnek.

Szef resortu mówił, że dziś nie ma konieczności przyjmowania uczniów i studentów z Ukrainy. I dodał, że na przyjęcie na polskie uczelnie będą mogli liczyć także Polacy studiujący na Ukrainie inne kierunki niż medycyna, a także ukraińscy studenci, którzy pojawią się w Polsce jako uchodźcy.

Granica z Białorusią. Zakaz przebywania przy granicy zostanie przedłużonyGranica z Białorusią. Zakaz przebywania przy granicy zostanie przedłużony

Obecnie w szkołach i przedszkolach w Polsce uczy się ok. 60 tys. dzieci z Ukrainy. Kolejnych 40 tys. to osoby uczące się w szkołach policealnych. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki z września 2021 roku wynika, że jest to największa grupa obcokrajowców w polskiej edukacji. 

Agresja Rosji na Ukrainę

We wtorek Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu separatystycznych republik w Donbasie - donieckiej i ługańskiej. Wcześniej, w poniedziałek, prezydent Rosji wysłał na te tereny czołgi w misji, którą nazwał "pokojową". Na wniosek Putina rosyjska Rada Federacji wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju. W środę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zarekomendowała wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.

Więcej o: