Donald Tusk odpowiada Morawieckiemu: Drogi Mateuszu, kto obsadza Cię w roli pitbulla, źle Ci życzy

Donald Tusk odniósł się do niedawnych słów premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas konferencji stwierdził, że "Europejska Partia Ludowa doprowadziła do powstania Nord Stream 2", a sankcje nałożone na Rosję w 2014 roku były zbyt łagodne. Tusk pełnił wówczas stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej i zdaniem szefa rządu "nic wtedy nie zrobił".
Zobacz wideo Jakie sankcje zabolą Rosję? Deszczyca: Gospodarcze i finansowe

Podczas środowej (23 lutego) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki skrytykował działania Donalda Tuska z 2014 roku, kiedy ten pełnił jeszcze rolę przewodniczącego Rady Europejskiej. Były szef rządu postanowił mu odpowiedzieć.

Sankcje na Rosję. Mateusz Morawiecki: Pan Tusk stał i stoi na czele Nord Stream 2

- Warto przypomnieć, że przewodniczącym Rady Europejskiej wkrótce po inwazji na Krym w 2014 roku był pan Donald Tusk. I warto zapytać, czy zrobił coś, żeby te sankcje rzeczywiście były dolegliwe. No oczywiście nic wtedy nie zrobił - mówił, jak cytuje TOK FM. - Pan Tusk stał i stoi na czele partii Nord Stream 2. Europejska Partia Ludowa doprowadziła do powstania Nord Stream 2. I niestety nic nie zrobił z tym Donald Tusk, żeby zapobiec jego otwieraniu. I dopiero wielka presja ze strony amerykańskiej, ale także ze strony polskiej i państw bałtyckich powoduje, że dzisiaj Europa mówi po polsku w odniesieniu do Nord Stream 2, w odniesieniu do pakietu sankcji - dodał. Portal przypomina jednak, że Tusk powstanie gazociągu wielokrotnie krytykował. Były premier postanowił odpowiedzieć Morawieckiemu.

Donald TuskDonald Tusk o agresji Rosji na Ukrainę: To początek galopującej wojny

Donald Tusk odpowiada Morawieckiemu: "Drogi Mateuszu"

"Drogi Mateuszu, ten, kto Cię obsadza w roli agresywnego pitbulla, źle Ci życzy. Ani to śmieszne, ani straszne. Ponawiam propozycję: szukajmy w sprawie bezpieczeństwa Ojczyzny tego, co wspólne, a nie 'politycznego złota'" - napisał na Twitterze Tusk. 

Więcej na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Powstanie gazociągu Nord Stream 2 zawieszone 

We wtorek 22 lutego w mediach pojawiła się informacja, że w związku z aktualnymi wydarzeniami w Ukrainie oraz decyzją Władimira Putina o uznaniu niepodległości samozwańczych prorosyjskich republik, certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 została wstrzymana. "Niemiecki kanclerz Olaf Scholz polecił wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Cóż. Witamy w nowym świecie, w którym Europejczycy wkrótce będą płacić 2000 euro za tysiąc metrów sześciennych gazu" - napisał na Twitterze były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji skomentował także premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. "To pozytywna wiadomość, jednak oczekujemy znacznie dalej idących kroków" - napisał, dodając, że "Polska od samego początku projektu Nord Stream 2 kategorycznie opowiadała się przeciw stawianiu interesów gazowych Niemiec nad bezpieczeństwem całej Europy".

Sejm potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Uchwała przyjęta przez aklamacjęSejm potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Uchwała przyjęta przez aklamację

Więcej o: