Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy reformującej Sąd Najwyższy. Zakłada likwidację izb SN

W sobotę 19 lutego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska zgłosi własny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. We wtorek 22 lutego dokument pojawił się na stronie Sejmu. Projekt zakłada m.in. likwidację dotychczasowych izb SN - w tym Izby Dyscyplinarnej - i wprowadzenie w ich miejsce Izby Prawa Prywatnego oraz Izby Prawa Publicznego.

Pierwszy projekt dotyczący reformy Sądu Najwyższego złożył prezydent Andrzej Duda. Później wspólną ustawę przedstawiła także opozycja, a konkretniej Lewica i Koalicja Obywatelska. Po nich swój projekt złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Teraz własną wizję reformy SN przedstawiła Solidarna Polska.

Zobacz wideo Czy Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu?

- To jeden z projektów, do którego będziemy chcieli przekonać jako optymalnego w zakresie rozwiązań sytuacji w polskim sądownictwie. Zagwarantuje on poprawę funkcjonowania SN, ale też będzie gwarantować zachowanie naszych wszystkich praw podmiotowych jako państwa polskiego w obszarze wymiaru sprawiedliwości - zapowiadał w sobotę szef SP Zbigniew Ziobro, cytowany przez Onet za PAP.

Projekt ustawy o SN wpłynął do Sejmu

We wtorek (19 lutego) projekt Solidarnej Polski pojawił się na stronie Sejmu. Dokument został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. Przedstawicielem autorów ustawy jest poseł Piotr Sak.

"Niniejsza ustawa ma na celu stworzenie wewnętrznej struktury Sądu Najwyższego w sposób niebudzący wątpliwości i jednocześnie pozwalający na kontynuowanie reform w wymiarze sprawiedliwości" - czytamy w jego uzasadnieniu.

Autorzy ustawy podkreślają, iż "w związku z tym, że zastrzeżenia części społeczeństwa dotyczące funkcjonowania SN mogą wpływać na społeczną akceptację rozstrzygnięć sądowych oraz na zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, ustawodawca zobowiązany był poszukiwać rozwiązań możliwie szeroko akceptowalnych, a jednocześnie niespowalniających przeprowadzanej reformy wymiaru sprawiedliwości".

Projekt Solidarnej Polski przewiduje m.in. likwidację wszystkich izb SN

Projekt Solidarnej Polski "realizuje podnoszone od lat postulaty ukształtowania SN jako elitarnego sądu prawa, który rozpatruje jedynie najbardziej skomplikowane sprawy, odwraca skutki prawne orzeczeń niemogących ostać się w demokratycznym państwie prawa oraz rozwiązuje występujące w orzecznictwie problemy prawne" - wskazują autorzy.

Główne kierunki zmian przewidywane w projekcie to:

  • likwidacja wszystkich izb Sądu Najwyższego (Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej) i powołanie dwóch nowych: Izby Prawa Prywatnego oraz Izby Prawa Publicznego;
  • zmiana modelu sądownictwa dyscyplinarnego;
  • zmniejszenie liczby stanowisk sędziego Sądu Najwyższego przy jednoczesnym zmniejszeniu zakresu spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy;
  •  zlikwidowanie Kolegium Sądu Najwyższego.
Więcej o: